Darbas kompiuteriu: patarimai, padėsiantys sumažinti akių įtampą

Darbas kompiuteriu: patarimai, padėsiantys sumažinti akių įtampą

Darbas kompiuteriu – tai daugelio žmonių kasdienybė. Jei jūsų akys pavargusios, sudirgusios ar išsausėjusios po ilgo darbo kompiuteriu, jums gali būti kompiuterinis regos sutrikimo sindromas. Šis sindromas gali atsirasti žmonėms, prie kompiuterio praleidžiantiems daugiau nei 2 valandas kasdien.

Kompiuterinis regos sutrikimo sindromas pasireiškia maždaug 64%-90% biure dirbančių žmonių. Ilgalaikės žalos šis sindromas nesukelia, tačiau yra tikrai nemalonus.

Pagrindiniai šio sindromo simptomai: akių skausmas, įtampa, paraudonavimas, dirglumas bei išsausėjimas. Taipogi gali pasireikšti perštėjimo jausmas, dvejinimasis akyse, vaizdo liejimasis, galvos, kaklo ar pečių skausmai.

Jei šie simptomai pasireiškia jums, pateikiame keletą patarimų, kaip taisyklingai dirbti su kompiuteriu ir sumažinti šiuos simptomus.

Darbas kompiuteriu: patarimai kaip padėti akims

  1. Darykite pertraukas. Darykite ilgąsias ir trumpąsias pertraukas. Trumposios pertraukos: kas 10 minučių, 10-čiai sekundžių nukreipkite žvilgsnį į objektą, nutolusį mažiausiai per 10 metrų. Ilgosios pertraukos: kas valandą, 5-6 minutėms atsistokite ir pavaikščiokite ar kažkaip kitaip pajudėkite. Nukreipkite žvilgsnį pro langą.
  2. Nuolat mirksėkite. Darbas kompiuteriu reikalauja nuolat įtempti akis. Kai intensyviai skaitome ar rašome, pamirštame mirksėti. Nedrėkinamos akys paraudonuoja, išsausėja ir sudirgsta. Todėl būtinai nepamirškite nuolat mirksėti.
  3. Sureguliuokite ekrano šviesumą. Šviesesnis ekranas sumažina mirgėjimo dažnumą. Šis mirgėjimas labai vargina akis ir sukelia joms didelę įtampą. Dirbant prie šviesaus ekrano, susitraukia vyzdžiai, todėl fokusuojamas platesnis vaizdas. Dėl šios priežasties, galite ilgiau dirbti prie kompiuterio ir nevarginti akių.
  4. Sureguliuokite ekrano rezoliuciją. Naudokite didelės raiškos ekraną. Kuo didesnė rezoliucija, – tuo tikslesnis ir ryškesnis vaizdas, o tai sumažina akių įtampą.
  5. Naudokite tinkamą apšvietimą. Venkite didelio intensyvumo lempų, kurių šviesa sukoncentruota į vieną tašką, jos meta šešėlius, ir sukuria atspindžius. Šalia kompiuterio pasistatykite silpną šviestuvą, kuris paskirstytų šviesą tolygiai, nesukurdamas šešėlių ir neapšviestų zonų.
  6. Tinkamai sureguliuokite monitoriaus aukštį. Netinkamame aukštyje esantis monitorius, gali būti įsitempusių akių priežastis. Monitorius nuo akių turėtų būti nutolęs maždaug 50-60cm atstumu. Monitoriaus viršutinė briauna turėtų būti žemiau akių lygio maždaug 10-12cm.
  7. Maskimaliai sumažinkite atspindžius. Naudokite šviesos neatspindintį monitorių (anti-glare). Reguliariai valykite ant ekrano susikaupusias dulkes. Jei šviesos šaltinis (pavyzdžiui langas) yra jums už nugaros ir atsispindi ekrane – naudokite žaliuzes ar užuolaidas.
  8. Masažuokite akis. Švelniai pamasažuodami akis ir aplink jas esančias sritis, atpalaiduosite raumenis ir nuimsite susikaupusią akių įtampą. Taipogi galite kelioliką sekundžių patrinti delnus ir uždengti abi akis 1-2 minutėms.
  9. Vartokite tinkamus vitaminus. Bendrai akių sveikatai palaikyti, svarbu tinkama mityba. Valgykite maistą, turtingą vitaminais A, C ir E. Taipogi, pasitarę su gydytoju, galite vartoti vitamino B ir cinko papildus.
  10. Reguliariai tikrinkitės akių sveikatą. Beveik 71% žmonių, besiskundžiančių kompiuterinio regos sutrikimo sindromo simptomais, nešioja akinius arba kontaktinius lęšius. Tad įsitikinkite, kad nešiojate tinkamus akinius ar lęšius. Dažnai kompiuteriu dirbantiems žmonėms, akis tikrintis rekomenduojama kasmet.