Kaip vystosi kūdikių rega ir į ką reikia atkreipti dėmesį?

Kaip vystosi kūdikių rega ir į ką reikia atkreipti dėmesį?

Akys yra vienas sudėtingiausių ir įdomiausių žmogaus kūno organų, kuriam pilnai išsivystyti reikia kelių metų. Akims reikia „surinkti“ šviesos spindulius, tada juos paversti į elektrinius impulsus, kuriuos galėtų suprasti ir apdoroti smegenys, naudodamos daugybę skirtingų neuronų. Šis procesas yra automatiškai užkoduotas kiekvieno iš mūsų DNR ir prasideda dar prieš kūdikiui gimstant.

Akies vystymosi etapai

Motinos įsčiose kūdikio akys pradeda formuotis praėjus maždaug šešioms savaitėms nuo pastojimo. Antrojo nėštumo trimestro pradžioje kūdikis jau gali matyti šviesą net ir pro sulipusius akių vokus. Prieš keletą metų atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog sveikoms akims ir gerai regai užtikrinti, vaisiui dar esant įsčiose yra būtina gauti kuo daugiau šviesos. Gimdymo metu kūdikis yra išstumiamas į vizualinės stimuliacijos pasaulį, nors dar neturi gebėjimo atskirti vieną objektą nuo kito. Kūdikiams labiausiai įdomūs ryškūs ir kontrastingi vaizdiniai, o jų pagrindiniai regos objektai yra ne toliau kaip už 30 cm – maždaug tiek, kiek yra nutolęs motinos veidas maitinimo krūtimi metu. Kūdikiui gimus, per pirmus jo gyvenimo metus įvyksta šie regos vystymosi etapai:

  • pirmųjų gyvenimo mėnesių metu kūdikio akys mokosi veikti kartu ir pradeda sekti judančius objektus. Pradeda vystytis akių bei rankų koordinacija;
  • maždaug 5 mėnesį po gimimo, kūdikiui pradeda vystytis gylio suvokimas. Jis jau gali pradėti matyti pasaulį trimis dimensijomis. Šiuo metu taip pat jau būna išsivystęs spalvų matymas;
  • maždaug nuo 9 mėnesio kūdikis pradeda mokytis kartu naudoti rankas ir akis. Šį gebėjimą pritaiko ropojimui, o vėliau vaikščiojimui. Ties šiuo laiku, kūdikis jau gali pakankamai gerai įvertinti atstumus, o dar po kelių mėnesių jau gali mesti kamuoliuką bet kuria kryptimi.

Kūdikių regos problemų simptomai

Nors akių problemos kūdikiams nėra dažnos, gydytojai rekomenduoja tėvams atkreipti dėmesį į tam tikrus ženklus, kurie gali indikuoti akies ir regos problemas:

  • per didelis ašarojimas – užsikimšusių ašarų kanalų simptomas;
  • paraudę ar sukietėję akių vokai – galima akies infekcija;
  • pastovus akies vartymas – žvairumo požymis;
  • per didelis jautrumas šviesai – tikėtinas padidėjusio akispūdžio simptomas;
  • baltas vyzdys – gali indikuoti akies vėžį.

Kaip paskatinti kūdikio regos vystymąsi?

Kadangi regėjimas, kaip ir vaikščiojimas ar kalbėjimas, reikalauja mokymosi proceso, tėvai ir globėjai čia atlieka svarbų vaidmenį. Reikia nuolat sekti vaiko regos vystymąsi ir, pastebėjus bent menkiausių simptomų išvardintų aukščiau, kreiptis į akių gydytoją.

Pirmą kartą visapusiškai patikrinti kūdikio regą reiktų praėjus maždaug 6 mėnesiams po gimimo. Tai reikalinga todėl, nes kurios regos problemos gydomos žymiai lengviau, jei yra nustatomos ankstyvosiose savo stadijose. Priklausomai nuo kūdikio amžiaus, regos vystymosi procesui taip pat padeda įvairios veiklos. Naujagimiams jų regos lauke galima 20-30 cm atstumu išdėlioti ryškius žaislus. Vyresnio amžiaus kūdikių regos vystymuisi padeda kamuolio ridenimas pirmyn ir atgal.