Miežis. Ką turite žinoti, jei jums atsirado šis nemalonus guzelis?

Miežis. Ką turite žinoti, jei jums atsirado šis nemalonus guzelis?

Miežis yra bakterinė infekcija, dėl kurios ant akies voko krašto atsiranda raudonas guzelis. Ši infekcija gali atsirasti tiek suagusiems, tiek vaikams. Miežis įprastai nėra pavojingas ir praeina savaime per 2-7 dienas, kol organizmas kovoja su infekcija. Panagrinėkime, dėl kokių priežasčių atsiranda miežis, kokie jo simptomai ir kaip galima jį gydyti.

Miežio simptomai

 • Akies voko paraudimas, nestiprus skausmas.
 • Patinimas, kuris dažniausiai pasireiškia mažo guzelio forma. Šis guzelis gali atsirasti išorinėje akies voko dalyje arba vidinėje.
 • Nemalonus jausmas mirksint.
 • Padidėjęs jautrumas šviesai.

Dėl ko atsiranda miežis?

Miežį sukelia bakterinė infekcija, dažniausiai stafilokokas. Infekcija gali atsirasti blakstienos folikule arba akies kamputyje esančioje liaukoje. Vaikams miežis dažnai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis. Keli rizikos faktoriai gali padidinti miežio atsiradimo tikimybę:

 • Blefaritas (akies vokų kraštų sustorėjimas ir paraudimas);
 • Ankstesni miežiai;
 • Lėtinės odos ligos.

Ar miežis užkrečiamas?

Nors pats miežis nėra užkrečiamas, tačiau jį sukėlusią bakteriją galima pernešti kitam žmogui. Stafilokoko bakterija gyvena žmogaus ir daugumos gyvūnų gleivinėse bei ant odos.

Įprastai ši bakterija nesukelia žmogaus kūnui jokių problemų. Tačiau patekusi į riebalines akies voko liaukas, ji sukelia skausmą ir uždegimą bei gali sukelti miežio atsiradimą.

Dažniausiai ši bakterija į akį patenka tada, kai triname akis nešvariomis rankomis. Būtent dėl šios priežasties miežis dažnai pasitaiko tarp vaikų. Stafilokoko bakterija užblokuoja riebalines liaukas ir neleidžia išsiskirti riebalams. Galite perduoti šią bakteriją kitam žmogui, bet tai dar nereiškia, kad jam būtinai atsiras miežis.

Miežio gydymas

Miežį dažniausiai galima gydyti namie, savarankiškai. Įprasti gydymo metodai yra įvairūs šilti kompresai, dedami ant akies voko. Jie padeda sumažinti skausmą, palengvina uždegimą bei pagreitina gijimą.

Įvairius kompresus (šiltą virtą kiaušinį, pašildytą druskos ar smėlio maišelį) dėkite ant akies ir laikykite apie 10 min. Šį procesą galite kartoti tiek kartų, kiek norite. Jokiu būdu nebandykite išspausti miežio. Po 2-7 dienų, miežis pratrūks pats ir iš jo ištekės susikaupę pūliai. Jei dėl miežio kreipsitės į gydytoją, jums gali būti paskirti antibiotikai: kremai ar tepalai, padėsiantys kovoti su infekcija. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, rekomenduojama juos išsiimti ir nenešioti tol, kol infekcija visiškai nepraeis.

Dažniausiai miežis pratrūksta praėjus 2-7 dienoms nuo pirmųjų simptomų. Jis nėra išgydomas visam laikui, t. y. gali bet kada vėl atsirasti.

Kaip apsisaugoti nuo miežio?

Deja, nėra specifinių priemonių, kurios apsaugotų nuo miežio. Jei kam nors iš jūsų artimųjų atsirado miežis, svarbu laikytis higienos taisyklių. Į mažą dubenėlį įpilkite šilto vandens ir įlašinkite du lašus vaikiško šampūno. Pamirkykite į šį vandenį švarų vatos gabalėlį ir, užmerkę akis, švelniais judesiais valykite akių vokus apie 30 sek. Nuplaukite su švariu vandeniu.

Taip pat laikykitės šių taisyklių:

 • Naudokite tik savo akių makiažo priemones;
 • Nesinaudokite ne savo rankšluosčiu ir patalyne;
 • Netrinkite akių ir jų nelieskite ypač jeigu jau pajutote miežį;
 • Pradėkite gydyti miežį kompresais iškart kai tik pajusite pirmuosius simptomus.

Miežio komplikacijos

Retais atvejais dėl miežio gali atsirasti komplikacijos. Įprastai jos atsiranda tada, kai nėra imamasi gydymo priemonių. Pavyzdžiui, bakterinė infekcija gali išplisti į kitas riebalines liaukas akies voke, ypač jeigu miežį žmogus bando išspausti pats.

Kita dažniau pasitaikanti komplikacija yra miežio pasikartojimas. Infekcija gali nesureaguoti į gydymą, o tai gali lemti pasikartojantį miežio atsiradimą.

Kai kuriais atvejais miežis nepratrūksta pats per kelias dienas, kaip turėtų. Jei net ir gydant jis nepratrūksta ilgiau nei 1,5 savaitės, o skausmas didėja, gali būti reikalinga medicininė pagalba. Tokiu atveju kreipkitės į savo gydytoją.

Pirmoji Lietuvoje regos korekcija be pjūvio ir prisilietimo

Sužinokite daugiau

Dažniausiai
užduodami klausimai

 • Tinkami yra įprasti miežio gydymo metodai, tokie kaip šilti kompresai, dedami ant akies voko. Jie mažina skausmą, palengvina uždegimą bei pagreitina gijimą. Jei nepadeda – vertėtų kreiptis į akių gydytoją.

 • Miežį sukelia bakterinė infekcija (dažniausiai stafilokokas). Blefaritas, ankstesni miežiai, lėtinės odos ligos – veiksniai, galintys padidinti miežio atsiradimo tikimybę.

 • Pats miežis neužkrečiamas, tačiau jį sukėlusią bakteriją galima pernešti kitam žmogui, bet tai dar nereiškia, kad jam būtinai atsiras miežis.

 • Miežis nėra išgydomas visam laikui, todėl gali bet kada vėl atsirasti.