Prasto regėjimo sąsajos su psichine sveikata

Prasto regėjimo sąsajos su psichine sveikata

Prastas regėjimas gali atsirasti dėl daugybės priežasčių. Viena pagrindinių suprastėjusios regos priežasčių – amžinė makulos degeneracija (AMD). Ši liga daugiausiai paliečia 60 metų ir vyresnio amžiaus žmones. Nuo jos kasmet kenčia milijonai žmonių visame pasaulyje. Tyrimai rodo, jog AMD gali labai stipriai paveikti emocinę ir psichinę sveikatą.

Kaip prastas regėjimas paveikia psichiką?

Tiems, kurie serga AMD, svarbu suvokti, kokią įtaką prastas regėjimas daro emocinei būklei. Kai kuriems žmonėms dėl šios ligos tenka atsisakyti pomėgių ar veiklų, kuriomis jie užsiėmė visą savo gyvenimą. Daugelis dėl AMD nebegali vairuoti. Dar kitiems regėjimas suprastėja taip, jog pasidaro sunku atpažinti artimųjų veidus.

Būdai, padedantys kovoti su depresija, atsiradusia dėl prasto regėjimo

Tyrimai rodo, jog pacientams su AMD diagnoze abejose akyse, yra 25 % didesnė klinikinės depresijos rizika. Tačiau, kitas tyrimas, atliktas Thomas Jefferson universitete atskleidė, jog pritaikant tam tikras technikas, šią riziką galima sumažinti perpus!

Šios technikos – tai paprasti būdai, kurie padeda AMD sergantiems žmonėms džiaugtis įprastomis veiklomis. Pavyzdžiui, pacientams negalintiems vairuoti, reikia naudotis viešuoju transportu, dažniau važinėti taksi ar užsisakyti produktus į namus. Naudotis kompiuteriu padės specialiai tam pritaikyti monitoriai. Geresnis apšvietimas, ryškių spalvų durų rankenos ir kiti dažnai naudojami dalykai namuose, leidžia žmogui matyti lengviau ir vėl gyventi įprastą gyvenimą. Taip pat, gydytojai rekomenduoja nešioti specialius akinius su apsauginiais filtrais nuo UV spindulių.

Jei esate rizikos grupėje

Visi žmonės, kuriems yra 60 ar daugiau metų, yra AMD bei įvairių kitų akių ligų „kandidatai“. Kad užkirstumėte šioms ligoms kelią, akis tikrinkitės kasmet. Taip potencialią ligą nustatysite anksčiau ir pritaikytas gydymas bus kur kas efektyvesnis. Jei jums jau yra nustatyta AMD, nenuleiskite rankų ir mėginkite pritaikyti mūsų jau įvardintas paprastas technikas, leisiančias jums gyventi įprastą gyvenimą.