Antakiai ir blakstienos egzistuoja ne tik dėl grožio. Pastaruoju metu ypač populiarėjantys ryškūs antakiai ir blakstienos tikrai patraukia ne vieno akį. Tačiau apart grožio ir pagalbos išreiškiant emocijas, šie maži plaukeliai turi labai svarbią paskirtį – saugoti mūsų akis.
Pagrindinė biologinė funkcija, kurią atlieka antakiai – prakaito ir drėgmės sulaikymas nuo patekimo į akis. Skliautinė jų forma ir kiekvieno plaukelio kryptis užkerta kelią bet kokiam skysčiui – prakaitui ar lietui, nutekėti iki mūsų akių.
Kadangi antakiai veikia tarsi skydas mūsų akims ir suteikia mūsų veidams ekspresyvumo, turėtume juos prižiūrėti atsargiai. Jei išpešiosite pernelyg daug ar visai nuskusite savo antakius, jie negalės atlikti savo pagrindinių funkcijų. Taigi, puoselėkite savo antakius – tai bus ne tik gražu, bet ir naudinga.
Kaip antakiai apsaugo mūsų akis nuo skysčio patekimo, blakstienos atlieka dar svarbesnį darbą – sulaiko ore sklaidančias dulkes bei kitas mikro daleles, neleisdamos joms patekti į akis. Jos veikia tarsi tvora, o kai užmerkiame akis, jos suformuoja barjerą, pro kurį negali prasibrauti jokie svetimkūniai. Blakstienos taip pat yra labai jautrios ir sukelia refleksą. Jeigu kas nors jas paliečia, mes instinktyviai sumirksime, todėl svetimkūnis negali pasiekti akies obuolio.
Antakiai atauga per keletą mėnesių, tuo tarpu blakstienos – vos per kelias savaites. Tad kai viena iškrenta ar yra ištraukiama, ją greitai pakeičia kita. Deja, egzistuoja keletas ligų, kurios gali neigiamai paveikti blakstienų augimą. Pavyzdžiui madarozė (infekcija, sukelianti blakstienų plikimą) bei trichiazė (voko įvirtimas).
Įprastai antakiams ir blakstienoms negresia joks pavojus, jei per daug jų neliečiate. Makiažas bei pešiojimas savaime nėra pavojingi, tačiau nereikia persistengti. Visgi, jei jaučiate, jog blakstienose ar antakiuose atsiranda problemų – kreipkitės į akių gydytoją. Pasirūpinkite šiais mažyčiais pagalbininkais, nes jie jūsų akimis rūpinasi kasdien.