Alkoholio žala – ko gero daugeliui ne kartą yra tekę girdėti šiuos ir kitus žodžius, tikrai neliaupsinančius alkoholio. Ir turbūt net nereikia kalbėti apie tai, kokią žalą nesaikingas alkoholio vartojimas daro ne tik žmogaus organizmui, bet ir psichologinei būsenai. Visi, kuriems nors kartą gyvenime yra tekę smarkiai padauginti alkoholio, žino, jog apsvaigus suletėja reakcija, suprastėja regėjimas. Tačiau kokį tikslų poveikį alkoholis turi mūsų akims? Ir ar pastovus, nesaikingas alkoholio vartojimas gali padaryti ilgalaikę žalą mūsų regėjimui? Į šiuos klausimus atsakome šiame straipsnyje.
Trumpalaikė alkoholio žala regėjimui
- Suletėjusi vyzdžio reakcija – alkoholis priverčia rainelę susitraukti ir išsiplėsti žymiai lėčiau nei įprastai. Dėl šios priežasties, pavartojus alkoholio negalima sėsti už vairo, kadangi akys nespėja prisitaikyti prie artėjančių automobilių šviesų.
- Suprastėjęs kontrastingumo jausmas – gebėjimas pajusti skirtumus tarp skirtingų objektų pagal jų tamsumą ir šviesumą yra labai svarbus vairuojant prieblandoje. Alkoholis šį akies gebėjimą pajausti šviesumą ir kontrastingumą gali sumažinti net 30 % ir daugiau.
- Akies trūkčiojimas – dar vadinamas miokimija, kuomet trūkčioja akies vokas, taip pat gali būti sukeltas dėl pernelyg didelio alkoholio kiekio.
- Padidėjęs akių sausumas – naujausi tyrimai rodo, jog net ir nedidelis alkoholio kiekis, gali padidinti ir sustiprinti sausų akių simptomus.
Ilgalaikė alkoholio žala regėjimui
- Padidėjęs kataraktos formavimasis – keletas skirtingų tyrimų atskleidė, jog pacientams, reguliariai vartojusiems didesnį alkoholio kiekį, padidėjo kataraktos formavimasis.
- Padidėjusi amžinės geltonosios dėmės degeneracijos rizika – JAV optometrų asociacija per didelį ir nesaikingą alkoholio vartojimą sieja su didesne makulos degeneracijos rizika.
- Suprastėjęs regėjimas dėl vitaminų trūkumo – dažnai ir dideliais kiekiais vartojant alkoholį, apsunkinamas vitaminų, reikalingų palaikyti gerą regėjimą, pasisavinimas kepenyse. Pavyzdžiui, vitamino B1 trūkumas, atsiradęs dėl alkoholio vartojimo, gali susilpninti ar net paralyžuoti akių raumenis. Vitamino A trūkumas, atsiradęs dėl alkoholizmo gali sukelti: vištakumą, ragenos suplonėjimą, ragenos perforaciją, akių sausumą ir net aklumą dėl pažeidimų tinklainėje.
- Toksinė optinė neuropatija – daug ir dažnai alkoholio vartojantiems žmonėms yra rizika susirgti šia akių liga, kuri gali baigtis skausmingu regėjimo praradimu.
- Alkoholio poveikis vaisiui – per didelis alkoholio kiekis, patenkantis vaisiui įsčiose, gali pakenkti jo regėjimui. Daugybė akių problemų, tokių kaip neišsivystęs regos nervas, prasta akių koordinacija bei suglebę akių vokai, yra susijusios su vaisiaus alkoholiniu sindromu.
Didžioji dalis trumpalaikių regos pakitimų, atsiradusių dėl pernelyg didelio suvartoto alkoholio kiekio, praeis greitai ir savaime. Tačiau jei įtariate, jog jums pasireiškia ilgalaikiai pakitimai – kuo skubiau kreipkitės į akių gydytoją. Jei manote, kad alkoholis jums ar jūsų šeimos nariams jau tapo psichologine problema, kreipkitės į anoniminių alkoholikų grupes, kurios turi ilgametę patirtį ir gali padės jums įveikti šią problemą.