Pandemijos metu, daugelis iš mūsų dėvime apsaugines veido kaukes. Nors tiems, kurie dirba iš namų, tai daryti tenka tik protarpiais, einant į apsipirkti arba pasivaikščioti, kiti kaukes dėvėti yra priversti bent keletą valandų per dieną, o neretai ir gerokai ilgiau. Daugumai žmonių apsauginės kaukės nesukelia didelio diskomforto, tačiau kai kuriems visgi tenka spręsti problemas susijusias su odos ar akių sveikata. Taigi, šiandien aptarsime jų įtaką akims: problemas, kurios gali kilti bei sprendimus, kaip su jomis susidoroti.
Kaukių žala ašarų plėvelei
Pagrindiniai nusiskundimai, kuriuos galima išgirsti iš kaukes nuolat dėvinčių žmonių, yra suintensyvėjęs akių dirginimas ir sausumas. Pastarasis pasireiškia ne tik asmenims, kurie ir ankščiau kovojo su akių sausumu, tačiau ir tiems, kurie iki tol neturėjo jokių panašių simptomų. Kaip ir galima tikėtis, dažniausiai akių sausumas kamuoja tuos, kuriems kaukes tenka nešioti ilgiausiai.
Nors šiuo metu dar trūksta mokslinių tyrimų apie apsauginių kaukių sukeliamas akių būkles, akių klinikos dalinasi savo statistiniais duomenimis, kurie leidžia geriau suprasti, su kokiomis problemomis susiduria pacientai. Be abejo, didžioji dalis nusiskundimų yra susijusi su drėgno oro patekimu ant akies paviršiaus, kuomet iškvepiamas oras pasišalina per viršutinį kaukės plyšį. Iškvepiami garai pagreitina ašarų plėvelės išgaravimą bei ją susilpnina, taigi akis lengviau sudirgsta, padidėja uždegimo rizika.
Sudirgusios akys – lengvas taikinys virusui
Taip pat, nors ir netiesiogiai, padidėja ir užsikrėtimo pačiu koronavirusu rizika. Taip nutinka tiek dėl to, kad akių sausumas skatina mus jas dažniau trinti, kas atveria kelia užsikrėsti virusu per akies gleivinę, tiek dėl to, kad susilpnėjusi ašarų plėvelė prasčiau apsaugo akies paviršių nuo patogenų. Įdomu tai, kad nors kai kurių tyrimų duomenimis, akių sausumas gali būti ir vienas COVID-19 simptomų, dalis mokslininkų teigia, jog šis simptomas išties gali būti sukeltas pirmiausiai ne paties viruso, o būtent apsauginių kaukių nešiojimo įtakos.
Kaip išvengti padidėjusios rizikos ir diskomforto?
Deja, kol kas jokių ypatingų būdų kaip išvengti apsauginių kaukių sukeliamo dirginimo ir sausumo nėra. Medikai pataria tiesiog būti sąmoningiems: vartoti drėkinančius akių lašus, kurie padėtų išsaugoti akių drėgmę bei, galbūt, įsigyti apsauginius akinius, kurie apsaugo akis tiek nuo išorinių aplinkos faktorių, tiek nuo jūsų pačių rankų, jeigu nevalingai panorėsite akis paliesti. Jeigu turite galimybę, rinkitės kaukes su metaliniu tvirtinimu ties nosimi, kuris apsaugotų nuo oro pratekėjimo per viršutinį kaukės plyšį. Be abejo, labai svarbu kas kelias valandas rasti laiko saugiai pabūti be kaukės ir leisti akims ir veidui pailsėti, aktyviai pamirksėti, pasidairyti, pažiūrėti pakaitomis į arti ir toli esančius objektus.
Nors panašu, kad kaukės dar ilgai išliks neišvengiamas mūsų kasdienybės elementas, akių sausumas ir dirglumas neprivalo eiti koja kojon su juo. Jeigu minėtos priemonės nepadeda ir jūsų akių situacija ne tik negerėja, o ir blogėja, pasitarkite su akių gydytoju ir raskite tinkamiausią sprendimą jums. Neabejojame, kad su specialisto pagalba, jums pavyks rasti būdą laikytis saugumo reikalavimų be jokio diskomforto.