Ašaros žmogui rieda dėl įvairių priežasčių: skausmo, emocijų ar į akį patekus svetimkūniui. Tačiau ar žinojote, jog verkti (net ir tada, kai verkiate iš liūdesio), yra naudinga? Taip pat – ar nustebtumėte, jei sužinotumėte, jog ašarų cheminė sudėtis skiriasi priklausomai nuo to, koks dirgiklis sukėlė ašarojimą?
Net ir kai neverkiame, mūsų akys yra padengtos apsaugine ašarine plėvele. Ši plėvelė susideda iš trijų sluoksnių: gleivėto skysčio, esančio priešais rageną, vidurinio vandeningojo sluoksnio (kuriame yra daugiausiai sūraus vandens) bei išorinio lipidų sluoksnio, kuris „užsandarina“ ir sumažina ašarų išgaravimą.
Tam tikras ašarų kiekis, vadinamas bazinėmis ašaromis, visuomet yra mūsų akyse. Tačiau kuomet verkiame ir ašarų padaugėja, jos skirstomos į du tipus: refleksines ir emocines. Net jei verkiate dėl skausmo, abu šie ašarų tipai yra jums naudingi.
Refleksinės ašaros iš esmės yra tos pačios bazinės ašaros. Tačiau kai akys tampa sudirgusios, bazinių ašarų atsargos išsenka, kadangi bando saugiai susidoroti su dirgikliu. Būtent todėl akys pradeda ašaroti, kai pjaustome svogūnus ar kuomet į akį patenka svetimkūnis.
Ko gero visi žinome tą jausmą, kuomet išsiverkiame ir po to jaučiamės tarsi atsigavę ir nusiteikę optimistiškiau. Geresnis jausmas išsiverkus aplanko net ir tada, kai situacija, dėl kurios verkiame, iš esmės nepasikeitė. Taip yra todėl, jog emocinės ašaros iš tikrųjų pašalina chemikalus, kurie susikaupia nuo streso. Verkimas ne tik palengvina mūsų emocinę būklę, tačiau ir pašalina kenksmingas chemines medžiagas bei sujudina skausmą reguliuojančius hormonus. Taigi, nieko nuostabaus, jog išsiverkus jaučiame palengvėjimą.
Ašaros yra būtinos sveikam regėjimui, todėl akių išsausėjimas gali būti labai rimta problema. Kuomet senstame, ašarų gamyba sulėtėja ir padidėja sausų akių rizika. Sausų akių sindromas ne tik sukelia nepatogumo jausmą akyse, tačiau ir pablogina regėjimą, todėl būtinai kreipkitės į akių gydytoją, jeigu jaučiate, jog jūsų akys išsausėjusios. Ir žinoma, nepamirškite, jog verkti yra sveika, todėl nelaikykite emocijų viduje!