Astigmatizmas: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Astigmatizmas: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Astigmatizmas yra labai dažnai pasitaikanti akių refrakcijos yda, paliečianti kas šeštą žmogų. Ši yda nekelia pavojaus mūsų gyvybei ir yra gydoma akinių, kontaktinių lęšių arba operacijos pagalba. Tačiau, kaip ir daugelis sveikatos sutrikimų, astigmatizmas su laiku yra linkęs progresuoti. Straipsnyje trumpai apžvelgsime šios ydos priežastis, simptomus bei gydymo būdus.

Kas yra astigmatizmas?

Tai refrakcijos yda, atsirandanti dėl netaisyklingos ragenos formos. Šią ydą turinčio žmogaus akis negali vienodai fokusuoti šviesos spindulių tinklainėje, o tai sukelia besiliejantį ar iškraipytą vaizdą. Astigmatizmas gali būti įgimtas arba išsivystyti palaipsniui.

Astigmatizmas nėra akių liga. Tai yra labai dažnai pasitaikanti refrakcijos yda, įprastai kartu atsirandanti su miopija (trumparegyste) arba hyperopija (toliaregyste). Trumpai tariant, tai yra akių problema, dėl kurios yra netinkamai fokusuojami šviesos spinduliai. Astigmatizmo testas gali lengvai nustatyti ar šią ydą turite ir Jūs.

Astigmatizmo simptomai

Įprastai dėl astigmatizmo pablogėja regėjimas. Tai gali pasireikšti išsiliejusiu arba iškreiptu vaizdu, žiūrint tam tikru kampu tiek į toli, tiek į arti esančius objektus. Kadangi dėl suprastėjusio regėjimo žmogus bandydamas įžiūrėti dalykus nuolat prisimerkia, kartu pasireiškia akių įtampa, dilgčiojimas, sudirgimas bei galvos skausmai

Astigmatizmo priežastys

Ši akių yda dažniausiai atsiranda dėl netaisyklingos ragenos formos. Įprastai ragena yra simetriškos apvalios formos (kaip kamuolio). Tačiau dėl astigmatizmo, pakinta jos forma ir ji pasidaro panaši į kiaušinį, kai viena jos dalis yra žymiai labiau išlenkta nei kita. Kad būtų lengviau suprasti, pamėginkite įsivaizduoti akies obuolį tarsi laikrodį. Rodyklė jungianti 12 ir 6 valandas yra vienas išlinkimas, o rodyklė jungianti 3 ir 9 valandas – kitas. Įprastai abi šios linijos yra vienos, tačiau astigmatizmo atveju, viena linija išsilenkia labiau nei kita, taip pakeisdama ragenos formą.

Kai kuriais atvejais astigmatizmas gali atsirasti dėl lęšio, esančio akies viduje, formos išsikraipymo. Tai vadinama lentikuliariniu astigmatizmu tam, kad būtų galima jį atskirti nuo dažniausiai pasitaikančio, dėl netaisyklingos ragenos formos atsiradusio astigmatizmo.

Yra 3 pagrindiniai astigmatizmo tipai:

  • miopinis astigmatizmas, kuris pasireiškia trumparegyste;
  • hyperopinis astigmatizmas, kuris pasireiškia toliaregyste.
  • maišytas astigmatizmas, kuris pasireiškia ir trumparegyste, ir toliaregyste.

Astigmatizmo nustatymas

Astigmatizmas nustatomas atliekant įprastą akių patikrinimą. Jam nustatyti naudojami tie patys instrumentai ir būdai, kurie skirti nustatyti toliaregystę ir trumparegystę.

Astigmatizmo gydymas

Įprastai astigmatizmas pataisomas akinių, kontaktinių lęšių arba refrakcijos operacijos pagalba. Operacija yra vienas rečiausiai pasitaikančių astigmatizmo gydymo būdų. Kadangi astigmatizmo korekcija atliekama lazeriu, kuris pakeičia akies formą, kaip ir kiekvienoje operacijoje – yra ir su tuo susijusių rizikų.

Astigmatizmas turėtų būti pradedamas gydyti kuo anksčiau. Nustačius šią ydą, būtini reguliarūs apsilankymai pas akių gydytoją, kadangi per laiką ji gali pakisti, todėl būtina patikrinti ar nereikalingi nauji akiniai ar kontaktiniai lęšiai.

Keletas mitų apie astigmatizmą

Dažnai galime išgirsti keletą gajų mitų apie šią refrakcijos ydą:

Mitas nr. 1: „Jeigu palauksiu, tai po kiek laiko praeis savaime“.

Netiesa. Jūsų regėjimas geriausiu atveju liks toje pačioje stadijoje arba tik blogės. Nieko nedarant jis pagerėja itin retais atvejais.

Mitas nr. 2: „Astigmatizmas atsiranda sėdint per arti TV ekrano ar skaitant prieblandoje“.

Netiesa. Didžioji dalis astigmatizmo atvejų yra įgimti. Tačiau gali atsirasti ir dėl patirtos akies traumos ar operacijos metu.

Mitas nr. 3: „Vaizdas liejasi dėl išsekimo arba akių nuovargio“.

Netiesa. Išsiliejęs vaizdas yra pirminis astigmatizmo simptomas. Žinoma, jis gali signalizuoti ir apie kitas, žymiai rimtesnes akies ligas. Todėl jei pajutote nors menkiausią regėjimo pablogėjimą, nieko nelaukite ir kreipkitės į gydytoją.

Mitas nr. 4: „Astigmatizmas pasireiškia tik trumparegiams (arba toliaregiams)“.

Netiesa. Astigmatizmą turintis žmogus gali būti trumparegis (arba toliaregis), bet tai nėra taisyklė.

Astigmatizmo operacijos kaina

Šiais laikais astigmatizmas nėra galutinis nuosprendis ir regos korekcijos pagalba jį galima iškoreguoti ne tik greitai ir saugiai, bet ir taip, kad nejaustumėte nė menkiausio diskomforto. Sužinoti astigmatizmo operacijos kainą bei apsilankyti konsultacijoje išsitirti dėl šios galimybės galite paspaudę čia.