Šiais laikais knygas galime skaityti ne tik vartydami popierinius puslapius, bet ir kompiuterio, išmaniojo telefono ar elektroninės skaityklės ekrane. Vieniems skaitymo malonumą suteikia puslapių čežėjimas, o kitiems – galimybė tūkstančius knygų sutalpinti plaštakos dydžio įrenginyje. Dėl elektroninių prietaisų teikiamų privalumų turbūt neverta ginčytis. Tačiau, ne vienas esame bent kartą girdėję, jog elektroninės knygos, išmaniojo telefono ir kompiuterio ekranas kenkia mūsų regėjimui. O kaip yra iš tikrųjų? Ar skaitydami knygas per išmaniuosius įrenginius gadiname savo regėjimą?
Priešingai nei elektroninėse skaityklėse, kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir planšečių ekranuose esantis tekstas ir paveikslėliai, yra atvaizduojami pikselių pagalba. Fokusuojant pikselius, mūsų akims reikia dirbti šiek tiek daugiau papildomo darbo nei skaitant elektroninę skaityklę ar popierinę knygą. Vis dėlto, tobulėjant technologijoms, ekranų rezoliucijos vis gerėja, todėl naujausi įrenginiai šį faktorių sumažina iki minimumo.
Tyrimai rodo, jog skaitydami knygas išmaniųjų telefonų, plančečių ar kompiuterių ekranuose, žmonės mirksi mažiau, o tai kartais sukelia akių skausmą ir išsausėjimą. Dar viena problema, kurią sukelia išmaniųjų įrenginių ekranai – atspindžiai, kurie nuvargina mūsų akis greičiau nei įprastai. Šiai problemai išspręsti, kai kurie gamintojai siūlo matinius, šviesos neatspindinčius ekranus.
Jeigu skaitote knygas kompiuterio, išmaniojo telefono ar planšetės ekrane ir norite išvengti akių nuovargio, vadovaukitės paprasta taisykle – 10/10/10. Intensyviai skaitydami, kas 10 minučių, 10 sekundžių nukreipkite žvilgsnį į objektą, esantį už ne mažiau kaip 10 metrų. Dirbdami kompiuteriu, taipogi galite įsirašyti specialią programėle EyeLeo, kuri apie šias mikro pertraukėles primins automatiškai. Tobuliausia, jei kas valandą galite išvis atsitraukti nuo ekrano ir bent penkias minutes veikti ką nors kita: bent kiek pajudėti, atsistoti, pasivaikščioti. Taip padėsite ne tik savo akims, bet ir visam kūnui. Taipogi, kad akys neišsausėtų, nepamirškite gerti daug vandens.
Tokios elektroninės skaityklės kaip Amazon Kindle, skirtingai nei kompiuterių ir išmaniųjų įrenginių ekranai, nenaudoja pikselių tekstui atvaizduoti. Šioms skaityklėms naudojamas specialus ekranas, vadinamas E Ink. Šio tipo ekranai labai gerai atkartoja įprasto spausdintinio knygos puslapio efektą. Įrodyta, jog lyginant su išmaniųjų įrenginių ir kompiuterių ekranais, elektroninės skaityklės akims sukelia mažiau įtampos bei nuovargio.
Na, o didžiausia popierinių knygų problema yra apšvietimas. Kuomet knygą skaitome prieblandoje ar prastai apšviestame kambaryje, mūsų akims reikia dirbti žymiai daugiau, kad galėtų sufokusuoti vaizdą. Dėl šios priežasties atsiranda akių nuovargis. Be to, skaitydami prieblandoje, mes mirksime rečiau nei įprastai, todėl mūsų akys greičiau išsausėja.
Vieningo atsakymo nėra, todėl rekomenduojame rinktis tai, kas jums yra patogiau ir tiesiog labiau patinka. Skirtumai tarp elektroninių ir popierinių knygų praranda visą esmę, jeigu vieną ar kitą skaitome netaisyklingai. Jeigu skaitome popierinę knygą prieblandoje – savo regai kenkiame turbūt ne ką mažiau nei be pertraukos įbedę akis į telefono ekraną. Todėl svarbiausia, ką reikėtų atsiminti (nesvarbu ar skaitote elektroninę ar popierinę knygą) – jūsų akims būtinai reikia poilsio.
Todėl nepamirškite: