Kaip švenčių metu apsaugoti savo akis?

Kaip švenčių metu apsaugoti savo akis?

Per šventes daugelis džiaugiasi proga paleisti ryškiaspalvius fejerverkus. Tačiau kartais jų mirgėjimas skleidžiasi ne tik danguje, bet ir sušvinta akyse jau patyrus traumą. Statistika rodo, kad apie 40 % dėl fejerverkų įvykusių sužalojimų patiriama galvos srityje – akių, veido, ausų. Dėl fejerverkų susižaloja 74 % vyrų ir 26 % moterų. Vyrai dažniausiai susižeidžia patys leisdami fejerverkus, o moterys – juos stebėdamos.

Akys – itin jautrus organas, todėl net ir nesudėtingi sužalojimai gali turėti skaudžias pasekmes. Akių chirurgai dažniausiai išgelbsti estetinį akies vaizdą, bet regėjimą pavyksta išsaugoti ne visada. Dalinamės akių traumų požymiais, kokiais atvejais reikia skubėti į ligoninę bei kaip viso to išvengti? ⬇

Akių traumų požymiai

✔ Akių vokų patinimas ir kraujosruvos;
✔ Akių skausmas;
✔ Svetimkūnio jausmas pažeistoje akyje;
✔ Perštėjimas, niežėjimas, deginimas;
✔ Gausus ašarojimas;
✔ Jautrumas ir šviesos baimė;
✔ Akies obuolio judesių sutrikimas arba nejudrumas;
✔ Akies obuolio įkritimas, paraudimas, kraujosruvos junginėse;
✔ Sutrikęs regėjimas (liejimasis, dvejinimasis, susilpnėjęs matymas arba nematymas).

Grėsmingiausi akių traumų požymiai, dėl kurių reikėtų skubėti į ligoninę

Pirmasis rimtos akių traumos požymis – skausmas, svetimkūnio jausmas akyje, taip pat prastas matymas ir negalėjimas atmerkti akies. Ūmios traumos metu, jaučiant šiuos simptomus, reikia kuo greičiau skubėti į ligoninę, delsti – negalima! Į ligonę akies traumą patyrusį žmogų reikėtų vežti gulintį ar patogiai sėdintį – svarbu, kad galva kuo mažiau judėtų. Sužalotą akį reikėtų pridengti švariu audiniu.

Kaip išvengti fejerverkų sukeliamų akių traumų?

Jei esate fejerverkų stebėtojas, rekomenduojama laikytis saugaus atstumo bei stebėti aplinką, kad, reikalui esant, spėtumėte sureaguoti ir pasitraukti.

Jei esate fejerverkų mėgėjas, juos leisdamas dėvėkite apsauginius akinius bei pirštines. Taip pat pateikiame pagrindinius pirotechnikos priemonių saugaus naudojimosi reikalavimus, padedančius išvengti netikėtų akių traumų:

  • Daugiašūvės baterijos statomos ant kieto, lygaus paviršiaus. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu (ne arčiau kaip 25 m).
  • Raketos kotas įstatomas į gerai įtvirtintą vertikalų stovą, esantį ant lygaus, kieto pagrindo, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu 25 m atstumu.
  • Vulkanai / fontanai statomi ant lygaus, kieto, nedegaus pagrindo. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu.
  • Romėniškos žvakės pritvirtinamos prie vertikalaus kuolo, įtvirtinto žemėje, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.
  • Suktukai paguldomi ar pastatomi nurodyta kryptimi ant kieto pagrindo ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.

Jei pirotechnikos gaminys neiššovė:

  • Neikite prie jo mažiausiai penkias minutes arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje;
  • Nebandykite jo ardyti ar uždegti iš naujo;
  • Neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.

Leidžiant fejerverkus rekomenduojama būti itin atidiems tiek savo, tiek aplinkinių atžvilgiu. Linkime jums gražių, ramių ir, svarbiausia, saugių švenčių!