Katarakta: kokios jos priežastys ir kaip atpažinti simptomus?

Katarakta: kokios jos priežastys ir kaip atpažinti simptomus?

Katarakta – tai žodis, kurį tikriausiai jau esate girdėję anksčiau. Ir nors tai yra pati dažniausia regėjimo praradimo priežastis visame pasaulyje (vien JAV šiuo metu katarakta serga 22 milijonai keturiasdešimtmečių ir vyresnių gyventojų), tačiau dėl įvairių mitų ir klaidingos informacijos, daugelis žmonių apie šią akių ligą žino mažai. Todėl šiame straipsnyje, norime trumpai apžvelgti kas yra katarakta, kokie jos simptomai ir ką daryti juos pastebėjus?

Katarakta – kokios jos priežastys?

Mūsų akies lęšiukas yra sudarytas daugiausiai iš vandens ir baltymų. Baltymai formuojasi tokiu būdu, kad neapdrumstų lęšiuko ir leistų šviesai patekti į tolesnius akies sluoksnius. Dėl šio proceso, ant tinklainės paviršiaus patenka aiškus ir sufokusuotas vaizdas. Kuomet senstame, baltymai, esantys lęšiuke pradeda judėti arba susijungti vienas su kitu, taip suformuodami dėmes, apdrumsčiančias lęšiuką. Šios dėmės ir yra vadinamos katarakta.

Kataraktos simptomai

Yra keletas simptomų, kurie gali atsirasti dėl kataraktos:

  • Padrumstėjęs lęšiukas, suprastėjęs, besiliejantis vaizdas;
  • Išblukusios spalvos;
  • Pablogėjęs regėjimas prietemoje;
  • Padidėjęs jautrumas šviesai ir atspindžiams;
  • Dvejinimasis vienoje iš akių;
  • Aureolių atsiradimas aplink šviesos šaltinius.

Daugelis žmonių net nežino, kad jiems katarakta, kol ji nepradeda progresuoti. Kai kuriais atvejais dėl kataraktos pasidaro sunku atlikti įprastus, kasdienius darbus. Dėl kataraktos, žmogui gali būti sunku skaityti ar vairuoti (ypač tamsiu paros metu). Nors ši akių liga ir nėra skausminga, tačiau poveikį regėjimui ji turi didelį. Dažniausiai pats pirmas simptomas būna suprastėjęs matymas į tolį.

Ką daryti, jei įtariate, jog jums gali būti katarakta?

Kuomet senstame, mūsų akys tampa labiau jautrios ir pažeidžiamos įvairių ligų, kurios gali turėti didelę įtaką mūsų regėjimui. Kaip ir su visomis ligomis, taip ir su regėjimo sutrikimais – svarbiausia laiku nustatyti priežastis ir pritaikyti ankstyvą gydymą. Kataraktos operacijos metu buvęs regėjimas atstatomas 90 % visų pacientų. Todėl jei jums ar jūsų artimam žmogui pasireiškia kataraktos simptomai, nedelskite ir kuo skubiau kreipkitės į akių gydytojus. Ligą diagnozavus ir pradėjus gydyti laiku, išvengsite nemalonumų ateityje.