Mėlyną šviesą blokuojantys akiniai: metų atradimas ar pervertintas žaisliukas?

Mėlyną šviesą blokuojantys akiniai: metų atradimas ar pervertintas žaisliukas?

Karantinas daugelį iš mūsų privertė dirbti iš namų ir sumažino galimybes rinktis dinamišką laisvalaikį, todėl į ekranus nepaliaujamai žiūrime ne tik dirbdami, bet ir ilsėdamiesi. Tai neišvengiamai vargina ir akis, ir protą, tad imame ieškoti būdų, kaip sau padėti, kad karantinui pasibaigus netektų skųstis pablogėjusiu regėjimu ar nuovargiu. Vis daugiau žmonių atsigręžia į mėlyną šviesą blokuojančius akinius. Ar jie išties naudingi, ar tai – tik reklaminis triukas?

Kas gi ta mėlyna šviesa ir kodėl jos reikia vengti?

Pirmiausia, mėlyna šviesa akiai neatrodo mėlyna. Ji atrodo tiesiog… šviesi. Išties, mėlyna šviesa yra trumpiausiu šviesos bangų ilgiu pasižyminti šviesa, kuri taip pat savyje neša daugiausiai energijos. Mūsų akis negali gerai blokuoti mėlynos šviesos ir ji lengvai pasiekia tinklainę. Nuolatinis susidūrimas su šio tipo šviesa gali padidinti makulos degeneracijos riziką ir prisidėti prie akių pertempimo.

Yra dvi pagrindinės mėlynos šviesos rūšys: vieno tipo mėlyna šviesa žaloja tinklainės ląsteles, kito tipo šviesa veikia mūsų miego/būdravimo ciklą. Geroji mėlynos (miego/būdravimo) šviesos pusė yra ta, kad ji padeda puoselėti mūsų emocinę ir fizinę sveikatą, palaiko mus budrius ir energingus. Tačiau būtent čia ir slypi mėlynos šviesos, kurią skleidžia mūsų naudojami įrenginiai, pavojus. Smegenys mėlyną šviesą sieja su dienos metu, todėl, kai žiūrime į ekranus vakare ir mūsų kūnas jau norėtų gaminti miego hormoną – melatoniną – smegenys jam neleidžia to daryti, nes vis dar gyvena „dienos režimu“. Mums darosi sunkiau užmigti ir sudėtingiau atsibusti, nes organizmui reikalingas tam tikras poilsio laikas. Nors nėra tiksliai nustatyta, koks mėlynos šviesos kiekis sukelia ilgalaikę žalą, pirmieji ženklai, kad reikėtų apie tai pagalvoti, yra galvos skausmas, miego sutrikimai bei galimai sutrikusi orientacija.

Kokie mėlyną šviesą blokuojančių akinių pliusai?

1) Dalis oftamologų teigia, kad šiuos akinius galite rinktis kaip vieną iš būdų sumažinti akių įtampą.

2) Mėlyną šviesą blokuojantys akiniai galbūt ir neapsaugos jūsų miego ritmo taip gerai, kaip tai padarytų visiškas šios šviesos vengimas, tačiau jie pagerins melatonino išskyrimą ir padės išlikti arčiau jūsų organizmui natūralaus cirkadinio ritmo. 2017 m. Hiustono universitete atlikto tyrimo duomeninis, šiuos akinius nešiojusių dalyvių organizmas pasižymėjo 58 % didesniu melatonino išskyrimu, nei tų, kurie į ekranus žiūrėjo be jų.

3) Preliminarių tyrimų duomeninis, šie akiniai gali sumažinti akių sveikatos problemų, kylančių su amžiumi (pavyzdžiui, makulos degeneracijos), riziką.

Kokie mėlyną šviesą blokuojančių akinių minusai?

1) Akiniai šiek tiek pakeis spalvas, į jas pridėdami gelsvo atspalvio.

2) Šie akiniai gali apsunkinti prastai apšviestų objektų matymą.

3) Akiniai nuo mėlynos šviesos neapsaugos jūsų odos, kuri taip pat yra jautri šiai šviesai ir prisideda prie smegenims siunčiamų signalų.

Pirkti ar nepirkti?

Mėlyną šviesą blokuojantys akiniai turi ir privalumų, ir trūkumų. Nors vieningos nuomonės specialistai ir nepateikia, galime prisiminti liaudišką posakį: „atsarga gėdos nedaro“. Tad jeigu neturite galimybės vakarais rinktis ne ekranus, o kitokią veiklą, apsvarstykite galimybę įsigyti šiuos akinius ir palengvinti savo akių bei smegenų darbą.