Miežis yra bakterinė infekcija, dėl kurios ant akies voko krašto atsiranda raudonas guzelis. Ši infekcija gali atsirasti tiek suagusiems, tiek vaikams. Miežis įprastai nėra pavojingas ir praeina savaime per 2-7 dienas, kol organizmas kovoja su infekcija. Panagrinėkime, dėl kokių priežasčių atsiranda miežis, kokie jo simptomai ir kaip galima jį gydyti.
Miežį sukelia bakterinė infekcija, dažniausiai stafilokokas. Infekcija gali atsirasti blakstienos folikule arba akies kamputyje esančioje liaukoje. Vaikams miežis dažnai atsiranda dėl akių lietimo nešvariomis rankomis. Keli rizikos faktoriai gali padidinti miežio atsiradimo tikimybę:
Nors pats miežis nėra užkrečiamas, tačiau jį sukėlusią bakteriją galima pernešti kitam žmogui. Stafilokoko bakterija gyvena žmogaus ir daugumos gyvūnų gleivinėse bei ant odos.
Įprastai ši bakterija nesukelia žmogaus kūnui jokių problemų. Tačiau patekusi į riebalines akies voko liaukas, ji sukelia skausmą ir uždegimą bei gali sukelti miežio atsiradimą.
Dažniausiai ši bakterija į akį patenka tada, kai triname akis nešvariomis rankomis. Būtent dėl šios priežasties miežis dažnai pasitaiko tarp vaikų. Stafilokoko bakterija užblokuoja riebalines liaukas ir neleidžia išsiskirti riebalams. Galite perduoti šią bakteriją kitam žmogui, bet tai dar nereiškia, kad jam būtinai atsiras miežis.
Miežį dažniausiai galima gydyti namie, savarankiškai. Įprasti gydymo metodai yra įvairūs šilti kompresai, dedami ant akies voko. Jie padeda sumažinti skausmą, palengvina uždegimą bei pagreitina gijimą.
Įvairius kompresus (šiltą virtą kiaušinį, pašildytą druskos ar smėlio maišelį) dėkite ant akies ir laikykite apie 10 min. Šį procesą galite kartoti tiek kartų, kiek norite. Jokiu būdu nebandykite išspausti miežio. Po 2-7 dienų, miežis pratrūks pats ir iš jo ištekės susikaupę pūliai. Jei dėl miežio kreipsitės į gydytoją, jums gali būti paskirti antibiotikai: kremai ar tepalai, padėsiantys kovoti su infekcija. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, rekomenduojama juos išsiimti ir nenešioti tol, kol infekcija visiškai nepraeis.
Dažniausiai miežis pratrūksta praėjus 2-7 dienoms nuo pirmųjų simptomų. Jis nėra išgydomas visam laikui, t. y. gali bet kada vėl atsirasti.
Deja, nėra specifinių priemonių, kurios apsaugotų nuo miežio. Jei kam nors iš jūsų artimųjų atsirado miežis, svarbu laikytis higienos taisyklių. Į mažą dubenėlį įpilkite šilto vandens ir įlašinkite du lašus vaikiško šampūno. Pamirkykite į šį vandenį švarų vatos gabalėlį ir, užmerkę akis, švelniais judesiais valykite akių vokus apie 30 sek. Nuplaukite su švariu vandeniu.
Taip pat laikykitės šių taisyklių:
Retais atvejais dėl miežio gali atsirasti komplikacijos. Įprastai jos atsiranda tada, kai nėra imamasi gydymo priemonių. Pavyzdžiui, bakterinė infekcija gali išplisti į kitas riebalines liaukas akies voke, ypač jeigu miežį žmogus bando išspausti pats.
Kita dažniau pasitaikanti komplikacija yra miežio pasikartojimas. Infekcija gali nesureaguoti į gydymą, o tai gali lemti pasikartojantį miežio atsiradimą.
Kai kuriais atvejais miežis nepratrūksta pats per kelias dienas, kaip turėtų. Jei net ir gydant jis nepratrūksta ilgiau nei 1,5 savaitės, o skausmas didėja, gali būti reikalinga medicininė pagalba. Tokiu atveju kreipkitės į savo gydytoją.