Kai ilgai žiūrime į optinių iliuzijų nuotraukas, pradedame galvoti – ar mūsų akys bando mus apgauti? Kad pilnai suprastume, kas yra optinės iliuzijos ir kaip jos veikia, svarbu suvokti, jog mūsų regėjimas sudarytas ne vien iš akių. Tiesą sakant, optinės iliuzijos apgauna ne akis, o smegenis.
Nors mūsų akys atlieka labai svarbią rolę visam regėjimui, tačiau jos tėra tik vienas komponentas iš didelės regėjimo sistemos. Ši sistema sudaryta iš daugybės skirtingų dalių, tokių kaip regos nervas, regos smegenų dalis ir daugybė kitų.
Mes matome tada, kai į akis patenka šviesos spinduliai ir kai jie sufokusuojami tinklainėje. Ląstelės, esančios tinklainėje šiuos šviesos spindulius paverčia elektriniais impulsais, kurie į smegenis yra perduodami per regos nervą. Šią vizualinę informaciją apdoroja mūsų smegenys ir taip suformuoja vaizdinius. Taigi, techniškai mes regime smegenimis. Šis sudėtingas ir nuostabus procesas trunka vos vieną dešimtąją sekundės dalį!
Galite įsivaizduoti, kiek daug darbo per visą dieną turi mūsų akys. Tam, kad mūsų smegenys nepervargtų nuo gaunamos informacijos, jos dažnai palengvina sau darbą naudodamos įvairius būdus, tokius kaip tarpų užpildymas ar vaizdinio sukūrimas pasitelkiant praeityje matytus vaizdus.
Didžiąja dalimi, visi šie palengvinimai veikia be trukdžių ir mes patys jų niekada nepastebime. Tačiau optinės iliuzijos yra išimtis. Optinės iliuzijos pasinaudoja mūsų smegenimis, naudojančiomis šiuos palengvinimus ir jas apgauna taip, jog mes vaizdą suvokiame nebūtinai atitinkantį tikrovę. Optinės iliuzijos ne tik apgauna mūsų smegenis, bet ir atskleidžia labai daug informacijos apie tai, kaip veikia mūsų regėjimo sistema.