Nors ir lėtai, bet į Lietuvą jau atkeliauja tikras pavasaris. Nors už lango oras nuostabus ir lauke norisi praleisti vis daugiau laiko, kai kuriems šis laikas asocijuojasi ir ne su pačiais maloniausiais pojūčiais. Kosulys, čiaudulys, akių paraudimas, patinimas, išburkimas ir niežulys. Kodėl pavasarinė alergija kartojasi kiekvienais metais? Ir ką galime padaryti, kad ją sušvelnintumėme?
Iš tiesų alergijos nėra vien tik pavasarinės. Daugybė alergenų, tokių kaip naminių gyvūnų pleiskanos ir dulkės, egzistuoja ištisus metus. Vis dėlto, daugumos žmonių alergijos paūmėja pavasarį ir rudenį. Alergijai ypač jautriems žmonėms net keletą mėnesių gali tęstis niežulys gerklės srityje, akių patinimas ar paburkimas, bei nuolatinis čiaudulys ir kosulys.
Pagrindinė šių sezoninių alergijų priežastis – augalų žydėjimas ir dulkėjimas. Žydėjimo ir apdulkinimo metu, ore tvyro daugybė žiedadulkių, kurios tik ir laukia, kol bus įkvėptos ar nusileis ant alergiško žmogaus blakstienų.
Dažniausiai pasitaikantys alergijos simptomai akyse yra niežulys, paraudimas bei ašarojimas. Tačiau kartu gali pasireikšti ir ištinę akių vokai, svetimkūnio jausmas akyje, perštėjimas ir diskomfortas nešiojant kontaktinius lęšius. Situaciją taip pat gali pabloginti ir dekongestantų (gleivinės paburkimą mažinančių vaistų) vartojimas. Šie vaistai išsausina akis ir taip dar labiau padidina jų pažeidžiamumą alergenams, esantiems ore.
Deja nėra visada veikiančio būdo, leidžiančio 100% apsisaugoti nuo alergenų, tačiau galima sumažinti sąlytį su jais. Pavyzdžiui, vėjuotos dienos metu vertėtų daugiau laiko praleisti uždarose patalpose. Jeigu būtinai turite išeiti į lauką ir jame praleisti daugiau laiko – užsidėkite apsauginę kaukę. Namų langus, o taip pat ir orlaides laikykite uždarytas, kad į vidų patektų kuo mažiau sporų ir žiedadulkių. Akis nuo alergenų taip pat šiek tiek gali apsaugoti akiniai nuo saulės ar tiesiog paprasti akiniai.
Jei jums prasidėjo alergijos priepuolis, gerkite daug skysčių. O jeigu pajutote alergijos simptomus akyse, naudokite akių lašus. Ypač tai svarbu tada, kai vartojate vaistus nuo alergijos, išsausinančius akis. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, vertėtų nors trumpam juos pakeisti į akinius, kadangi alergenai gali įstrigti tarp akies ir lęšio, taip dar labiau pasunkindami simptomus. Ir pabaigai – venkite liesti ir trinti akis, net kai ir labai jas niežti, nes tokiu būdu tik dar labiau išplatinsite alergenus ir pabloginsite situaciją!