5 dažniausiai pasitaikantys regos sutrikimai

5 dažniausiai pasitaikantys regos sutrikimai

Regos sutrikimai kaip ir kitos ligos pasirodo nepaisant nei amžiaus, nei lyties. Žmonės dažnai linkę ignoruoti pirmuosius ligos simptomus, manydami, jog rega pagerės savaime. Deja, tai mažai tikėtina. Ankstyva regos sutrikimo diagnozė ir gydymas – vieninteliai būdai išgydyti akių ligas ar netgi pagerinti regėjimą. Žemiau pateikti 5 dažniausiai pasitaikantys regos sutrikimai. Jei jums pasireiškia nors keli šių ligų simptomai, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.

Regos sutrikimai – 5 dažniausiai nustatomos akių ligos

1. Katarakta

Katarakta – palaipsniui vis didėjantis akies lęšiuko apsidrumstimas, stipriai bloginantis regėjimą. Simptomai: apsidrumstęs vaizdas, prastas regėjimas prieblandoje, dvejinimasis akyse. Katarakta nepraeina savaime ir negydoma tik blogėja. Vienintelis gydymo būdas yra lazerinė akių operacija.

2. Diabetinė retinopatija

Dažniausiai pasitaikanti diabetinė akių liga bei antra labiausiai paplitusi akių liga JAV. Diabetinė retinopatija atsiranda kuomet aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia kraujagysles, esančias tinklainėje. Ankstyvosiose ligos stadijose iš šių kraujagyslių į akį teka skystis. Vėliau tinklainėje pradeda daugėti netaisyklingų kraujagyslių, kurios sukelia patinimą. Tinklainės paviršiuje atsiranda randas, o tai gali baigtis net ir apakimu.

Simptomai: tamsių dėmių atsiradimas regos lauke, neryškus vaizdas, sutrikęs spalvinis regėjimas. Žmonėms, sergantiems cukriniu diabteu, akis reikėtų tikrintis kasmet.

3. Amžinė makulos degeneracija

Iš visų regos sutrikimų, amžinė makulos degeneracija yra pati dažniausia liga JAV. Makula – tai tinklainės dalis, kurios dėka matome detales. Su amžiumi makula „genda“ ir gali sukelti tiek smulkius regos sutrikimus, tiek visišką centrinio regėjimo praradimą.

Ligos simptomai: išsikraipęs regėjimas – tiesios linijos gali atrodyti sulenktos, sumažėjęs centrinis regėjimas vienoje arba abejose akyse. Žmogui, jau segančiam šia liga, regėjimo pagerinti praktiškai neįmanoma, tačiau diagnozuojant ligą ankstyvosiose stadijose, galima sulėtinti jos progresą. Tad jei esate vyresnio amžiaus, nepamirškite kasmet tikrintis akių!

4. Refrakcijos ydos

Kuomet šviesos spinduliai patenka į rageną ir lešiuką, jie yra laužiami ir sintezuojami, kad suformuotų vaizdinius. Kai šis spindulių laužimo procesas (vadinamas refrakcija) sutrinka, atsiranda refrakcijos yda ir suprastėja mūsų regėjimas.

Priežastys, dėl kurių išrašomi akiniai ar kontaktiniai lęšiai, dažniausiai būna sukeltos būtent refrakcijos ydų, tame tarpe: trumparegystės, toliaregystės ir astigmatizmo. Pagrindinis refrakcijos ydos simptomas yra suprastėjęs, išblyškęs regėjimas. Taip pat gali pasireikšti dvejinimasis akyse bei ratilai aplink šviesos šaltinius.

5. Glaukoma

Akies viduje kaupiasi vandeningas skystis, kuris palaiko tinkamą akispūdį. Per didelis spaudimas, atsirandantis dėl glaukomos pažeidžia regos nervą, kuris yra atsakingas už vaizdinių persiuntimą iš akies į smegenis. Glaukoma apie save ankstyvosiose stadijose išsiduoda retai. Kuomet pastebimi pirmieji simptomai – dažniausiai tai juodi taškai periferinėje regoje, – regos nervas jau būna smarkiai pažeistas. Įprastai ši liga gydoma receptiniais akių lašais.

Pirmoji Lietuvoje regos korekcija be pjūvio ir prisilietimo

Sužinokite daugiau

Dažniausiai
užduodami klausimai

  • Katarakta, diabetinė retinopatija, amžinė makulos degeneracija, refrakcijos ydos ir glaukoma pasitaiko dažniausiai.

  • Regos sutrikimai, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties, gali pasireikšti dėl įvairiausių priežasčių. Įtaką gali daryti žalingi įpročiai, netinkamas gyvenimo būdas, nesirūpinimas akimis ir t.t.

  • Makula – tinklainės dalis, kurios dėka matome detales su amžiumi „genda“ ir gali sukelti tiek smulkius regos sutrikimus, tiek visišką centrinio regėjimo praradimą.

  • Regos sutrikimai kaip ir kitos ligos pasirodo nepaisant nei amžiaus, nei lyties. Žmonės dažnai linkę ignoruoti pirmuosius ligos simptomus, manydami, jog rega pagerės savaime. Ankstyva regos sutrikimo diagnozė ir gydymas – vieninteliai būdai išgydyti akių ligas ar netgi pagerinti regėjimą. Norint sustiprinti regėjimą reikėtų: mesti rūkyti, tinkamai maitintis, reguliariai lankytis pas akių gydytoją, nešioti apsauginius akinius, sužinoti savo šeimos narių sveikatos istoriją, reaguoti į bet kokius regėjimo pasikeitimus, vengti akių nuovargio, nešioti akinius nuo saulės.