Rudų akių išskirtinumai

Rudų akių išskirtinumai

Rudos akys dažnesnės už bet kurią kitą akių spalvą visame pasaulyje. Tačiau rudų akių paplitimas labai skiriasi nuo geografinės padėties.

Daugiausiai rudaakių gyvena Afrikos bei Azijos žemynuose, taip pat jie labai dažnai sutinkami Artimuosiuose Rytuose. Tuo tarpu Europoje, rudų akių ir jų atspalvių paplitimas labai skiriasi priklausomai nuo regiono.

JAV, apytikriai 41 % žmonių yra rudaakiai. Į šį skaičių įeina tamsiai ir šviesiai rudos bei medaus rudumo akys. Jei prie spalvų priskirtumėme ir kaštoninę, rudų akių paplitimo procentas būtų dar aukštesnis.  Tačiau didelis rudų akių paplitimas nereiškia, jog visos rudos akys yra vienodos. Kiekvieno žmogaus akių atspalvis yra skirtingas.

Kas nulemia ruda akių spalvą?

Rudos akys varijuoja nuo tamsiai rudos iki gintarinės/medaus spalvos.

Nors akių spalvų yra kelios (mėlynos akys, žalios akys), tačiau yra tik vieno tipo akių spalvos pigmentas. Šio pigmento (vadinamo melaninu) kiekis, esantis akies rainelėje, nulemia, kokios spalvos yra jūsų akys.

Akys, kuriose melanino yra labai mažai, yra mėlynos. Akys, kurios melanino yra tik šiek tiek – žalios, kaštoninės arba šviesiai rudos. O tos, kuriose yra didelė melanino koncentracija – vidutiniškai arba tamsiai rudos spalvos.

Akių spalva yra paveldimas bruožas. Tačiau atspėti akių spalvą, sprendžiant pagal šeimos medžio duomenis – praktiškai neįmanoma. Įrodyta, jog įtaką akių spalvai gali daryti net 16 genų! Dėl sudėtingos genų įvairovės bei tarpusavio sąveikos, sunku nuspėti, kokia bus vaiko akių spalva. Taigi, labai tikėtina, jog vienoje šeimoje gimę keli vaikai, gali būti skirtingų akių spalvų, nepriklausomai nuo to, kokia yra tėvų akių spalva.

Rudų akių privalumai

Jei jūsų akys rudos spalvos, maloniai nustebsite sužinoję, jog mokslininkai atrado, kad aukštesnė melanino koncentracija akyse, siejama su daugybe sveikatos privalumų.

Tikėtina, jog rudaakiai gali būti atsparesni tam tikroms ligoms. Pavyzdžiui, rudaakiams yra mažesnė rizika susirgti amžine makulos degeneracija, nei žmonėms su šviesesnių spalvų akimis.

Taip pat, rudaakiams yra mažesnė 1 tipo diabeto bei akies melanomos rizika, palyginus su mėlynakiais. Tyrimas, atliktas Londono Neurologijos ir neurochirurgijos nacionalinėje ligoninėje teigia, jog mėlynakiams yra aukštesnė klausos problemų rizika (susijusi su aplinkos triukšmo tarša), nei jų kolegoms rudaakiams. Tyrimo autoriai teigia, jog melaninas gali padėti apsaugoti smegenų nervus nuo triukšmo sukeltos žalos.

Deja, rudos akys susijusios ne vien tik su gerais dalykais. Pitsburgo universitete atlikto tyrimo metu paaiškėjo, jog tamsiaakės moterys gimdymo metu patyrė daugiau skausmo nei šviesiaakės. Pastarosios taip pat jautė mažiau nerimo, depresijos, neigiamų minčių ir miego sutrikimų nei moterys rudomis akimis.

Rudos akys: labiau patikimos?

Ar žinojote, jog žmonės labiau pasitiki rudaakiais? Čekijoje atlikto tyrimo metu, studentų buvo paprašyta peržvelgti 80 savo kolegų nuotraukų (19-26 metų amžiaus 40 moterų, 40 vyrų). Tyrimo dalyviams reikėjo įvertinti fotografijose esančius žmones pagal patikimumą dešimtbalėje skalėje.

Fotografuojamiems studentams buvo liepta pozuoti neutraliai, be šypsenų, nedėvėti papuošalų ar makiažo. Visos nuotraukos buvo apkirptos taip, kad akys visuomet būtų tame pačiame aukštyje ir kad matytųsi kaklas. Tyrimo metu buvo naudojamos tik mėlynakių ir rudaakių nuotraukos.

Jis atskleidė, jog rudaakiai buvo suvokiami kaip žymiai patikimesni žmonės, nei mėlynakiai. Tačiau, viskas yra kiek sudėtingiau nei atrodo.

Tyrimo metu taipogi buvo nustatytas ryšys tarp akių spalvos ir veido formos: veidas atlieka svarbų vaidmenį, formuojant asmens patikimumą.

Rudaakių veidai turėjo apvalesnius ir platesnius smakrus, platesnes burnas, didesnes akis ir antakius, esančius arčiau vienas kito. Tuo tarpu mėlynakių veidai, buvo apibūdinti kaip labiau kampuoti, su ilgesniais smakrais, siauresnėmis burnomis, mažesnėmis akimis ir antakiais, labiau atitolusiais nuo vienas kito.