Rūkymo žala: kokią įtaką rūkymas daro mūsų regėjimui?

Rūkymo žala: kokią įtaką rūkymas daro mūsų regėjimui?

Rūkymo žala žmogui – didžiulė. Visi esame gerai susipažinę su rūkymo žala plaučiams, širdžiai bei kitiems organams, tačiau apie tabako žalą akims dažnai pamirštame. Nuodingas, daugiau nei 4000 skirtingų chemikalų mišinys, esantis tabako dūmuose, dirgina akis iš išorės ir gadina regėjimą iš vidaus.

Tabako vartojimas paspartina kataraktos ir amžinės makulos degeneracijos vystymąsi. Su šiomis ligomis kasmet susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Chemikalai, esantys tabako dūmuose, ne tik žalingi jūsų akims ir visam organizmui, tačiau kenkia ir aplink jus esantiems nerūkantiems žmonėms.

Amžinė makulos degeneracija

Ši liga sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą. Rūkantiems žmonėms, yra tris kartus didesnė amžinės makulos degeneracijos išsivystymo rizika, lyginant su nerūkančiais žmonėms. Rūkantiems žmonėms taip pat yra didesnė tikimybė, jog ši liga išsivystys vidutiniškai iki 10 metų anksčiau nei nerūkantiems.

Katarakta

Katarakta – pati dažniausia regėjimo praradimo priežastis visame pasaulyje, o rūkymas šios ligos išsivystymo riziką padidina 2-3 kartus! Ankstyvieji kataraktos simptomai: besiliejantis vaizdas, dvejinimasis akyse, jautrumas šviesai, išblukusios spalvos bei suprastėjusi rega naktį. Laimei, dažniausiai kataraktą galima pašalinti chirurginiu būdu ir atstatyti regėjimą.

Retinopatija

Ši liga dažniausiai pasireiškia diabetinės retinopatijos forma žmonėms, sergantiems diabetu. Diabetas pažeidžia kraujagysles tinklainėje, kurios vėliau pradeda kraujuoti akyje. Dėl šios priežasties, šviesai jautrios ląstelės, esančios tinklainėje, tinkamai neaprūpinamos deguonimi ir, jeigu diabetas nėra atitinkamai gydomas, žmogus gali visiškai apakti. Rūkymo žala čia ir vėl didžiulė – rūkymas diabeto ir diabetinės retinopatijos riziką padidina 30-40 %.

Pasyvaus rūkymo žala

Pasyvus rūkymas sujungia rūkančiojo išpučiamą dūmą ir smilkstančios cigaretės dūmą. Kaip žinia, tai paveikia ne tik rūkančiuosius, bet ir šalia esančius žmones, o ypač vaikus ir paauglius, kuriems pasyvus rūkymas gali sukelti astmos priepuolius bei infekcijas.

Meskite rūkyti arba dar geriau – niekada nepradėkite

Gera naujiena yra ta, jog rūkymo, kitaip nei kitų priežasčių, sukeliančių ligas, galime atsisakyti patys – mesdami arba dar geriau – niekada nepradėdami rūkyti. Net ir ilgus metus rūkęs žmogus, gali smarkiai sumažinti ligų komplikacijų rizikas, jei tiesiog mestų rūkyti. Metus rūkyti, makulos degeneracijos rizika sumažėja 6 % jau per pirmuosius metus. Taip pat sumažėja ir kataraktos vystymosi rizika.

Jei rūkote, meskite šiandien: dėl savęs ir dėl savo artimųjų. Jei patys nerūkote, tačiau nerimaujate dėl artimo žmogaus, pasidalinkite šia informacija su jais. Puikiai žinome, kad mesti nėra lengva, todėl palaikykime savo artimuosius, kurie nori atsisakyti šio žalingo įpriočio.