Sausos akys: kokios to priežastys ir kaip jas gydyti?

Sausos akys: kokios to priežastys ir kaip jas gydyti?

Sausos akys – dažna problema šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nuo šios problemos. Čia svarbiausią rolę vaidina ašaros. Ašaros yra pirminė apsauga nuo įvairių dirgiklių: dulkių, bakterijų, žiedadulkių. Su kiekvienu mirktelėjimu, jos šiuos svetimkūnius pašalina. Ašaros taip pat leidžia mūsų akims patogiai sukiotis į visas puses. Tačiau, kai jos išsausėja, ima niežėti akis, jos paraudonuoja ar net patinsta. Kodėl taip atsitinka ir ką daryti, kad užkirstumėme tam kelią?

Sausos akys – kokios to priežastys?

Ašarų kanalai, esantys mūsų akių kampučiuose, yra sudaryti iš išorinio riebalinio sluoksnio, vandeningo sluoksnio ir gleivinės. Yra keli būdai, kaip šie kanalai gali būti pažeisti ir dėl ko atsiranda sausų akių pojūtis. Gali sumažėti bendras ašarų gaminimosi kiekis arba ašaros gali per greitai pasišalinti dėl pažeisto riebalinio sluoksnio. Šios problemos gali būt sukeltos dėl skirtingų priežasčių, tame tarpe:

  • Vaistų, tokių kaip antihistamininiai preparatai, dekongestantai, antidepresantai, kontraceptinės tabletės ir kt. vartojimas;
  • Natūralaus senėjimo;
  • Autoimuninių ligų;
  • Hormoninių pokyčių nėštumo metu ir po menopauzės;
  • Sauso, vėjuoto ar smarkiai užteršto oro;
  • Sezoninių alergijų;
  • Ilgo žiūrėjimo į kompiuterio ekraną, mažai mirksint.

Kaip gydyti sausas akis?

Nesvarbu dėl kokios priežasties jums pasireiškė sausos akys, svarbiausia, jog laiku imtumėtės priemonių, kad problema negilėtų. Sausos akys yra labiau pažeidžiamos, todėl lengviau gali patekti infekcija. Be to, dėl per mažo ašarų kiekio, suprastėja ir regėjimas. Jei akys išsausėjo dėl darbo su kompiuteriu, kas valandą darykite pertraukas, gerkite daug skysčių ir nepamirškite mirksėti!

Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, pasireiškus sausoms akims, vertėtų juos pakeisti į akinius. Jums taip pa gali padėti akių lašai (dirbtinės ašaros). Reikėtų nepamiršti į mitybą įtraukti daugiau produktų, turtingų vitaminu A bei Omega-3 riebalų rūgštimis. Šios medžiagos yra svarbios bendrai akių sveikatai bei ašarų gamybai. Jų rasite kepenėlėse, morkose, brokoliuose, žuvyje bei riešutuose.

Na ir žinoma, jei problema nepraeina, turėtumėte kreiptis į akių gydytoją. Jis nustatys tikrąją sausų akių priežastį ir paskirs efektyviausią gydymo būdą. Gydytojas užtikrins, jog ši problema nesukeltų kitų komplikacijų.