Spalvoti kontaktiniai lęšiai – ar jie kelia pavojų mūsų regėjimui?

Spalvoti kontaktiniai lęšiai – ar jie kelia pavojų mūsų regėjimui?

Paskutiniu metu ypač išpopuliarėję spalvoti kontaktiniai lęšiai išties atrodo įspūdingai. JAV tai tapo madingu aksesuaru švenčiant Heloviną. Tačiau tokie lęšiai turi ir daugiau panaudojimo galimybių. Jie naudojami „CosPlay“ mėgėjų, teatro aktorių vaidinimų metu, įvairių teminių vakarėlių metu ir t.t.

Spalvoti kontaktiniai lęšiai gali būti ir dekoratyviniai, ir atlikti savo įprastą funkciją – regėjimo korekciją. Tačiau vertėtų žinoti, kad jie turi būti parinkti specialiai jums ir paskirti specialisto. Šiame straipsnyje aptarsime, kokiu principu yra pagaminti spalvoti kontaktiniai lęšiai ir kokios rizikos yra susijusios su jų nešiojimu.

Kas yra spalvoti kontaktiniai lęšiai?

Šie lęšiai padengti nepermatomais dažais, kurie visiškai uždengia natūralią akies spalvą. Lęšio centras, kuriame yra akies vyzdys, yra permatomas, todėl žmogus visą aplinką mato įprastai. Spalvoti lęšiai gaminami įvairiausių spalvų ir dizainų. Nuo paprastų spalvų iki gyvūnų akis imituojančių raštų.

Didžioji dalis tokių lęšių uždengia tik spalvotą akies dalį (rainelę). Tačiau yra ir specialių sklerinių kontaktinių lęšių, uždengiančių ne tik rainelę, bet ir baltą akies dalį (sklerą). Tokie lęšiai sukuria itin gąsdinančią išvaizdą.

Kokie pavojai slypi spalvotuose kontaktiniuose lęšiuose?

Kai kalbame apie kontaktinius lęšius, turime suprasti, kad vienas dydis netinka visiems. Yra paplitusi klaidinga nuomonė, jog spalvoti dekoratyviniai lęšiai yra 100% saugūs ir jų nereikia prižiūrėti taip, kaip įprastų kontaktinių lęšių. Deja, toks teiginys yra labai toli nuo tikrovės. Pavyzdžiui, JAV apskritai draudžiama pardavinėti spalvotus kontaktinius lęšius be gydytojo recepto.

Optometristas turi patikrinti abi jūsų akis, kad tinkamai parinktų kontaktinius lęšius ir įvertintų, kaip akys į juos reaguoja. Netinkamai parinkti kontaktiniai lęšiai gali sukelti rimtų akies pažeidimų:

  • Ragenos paviršiaus pažeidimą arba infekciją;
  • Konjunktyvitą (raudoną akį);
  • Suprastėjusią regą;
  • Aklumą.

Kaip tinkamai nešioti spalvotus kontaktinius lęšius?

Neteisingai parinkti spalvoti kontaktiniai lęšiai gali sukelti rimtų akių problemų. Tačiau viso to galima išvengti, jei bus laikomasi elementarių taisyklių. Jei norite įsigyti spalvotus kontaktinius lęšius Helovinui ar kitai progai, vadovaukitės šiomis taisyklėmis:

  1. Atlikite akių patikrinimo testą optometrijos salone.
  2. Turėkite gydytojo receptą kontaktiniams lęšiams. Pirkdami lęšius įsitikinkite, jog jie tinka jūsų akims ir patikrinkite jų galiojimo laiką.
  3. Vadovaukitės naudojimo instrukcijomis. Svarbu, kad mokėtumėte tinkamai valyti, dezinfekuoti ir, žinoma, taisyklingai įsidėti kontaktinius lęšius į akis. Apie tinkamą kontaktinių lęšių priežiūrą išsamiau skaitykite šiame straipsnyje.
  4. Kuo skubiau kreipkitės į akių gydytoją, jeigu nešiojant tokius lęšius jums pasireiškia kurie nors iš šių simptomų: akių paraudimas, akių skausmas ar regėjimo pablogėjimas.
  5. Niekada nenaudokite svetimų kontaktinių lęšių, nes galite užsikrėsti konjunktyvitu.

Nesvarbu kokius kontaktinius lęšius nešiojate, turite tinkamai juos prižiūrėti, kad apsaugotumėte savo akis. Nėra tokių lęšių, kurie būtų visiškai saugūs. Netinkama jų priežiūra padidina infekcijų ir kitų komplikacijų tikimybę. Jeigu spalvotus kontaktinius lęšius pirksite be tinkamos specialisto konsultacijos bei nežinosite, kaip juos prižiūrėti, galite sulaukti nemalonių pasekmių.