Kurioms sporto šakoms labiausiai reikalingas aštrus regėjimas?

Kurioms sporto šakoms labiausiai reikalingas aštrus regėjimas?

Niekas nepaneigs, jog sportininkams aštrus regėjimas yra būtinybė. Olimpinis slidininkas Bode Miller galvojo apie regos korekciją prieš 2014 m. olimpines žiemos žaidynes. Kuomet kalnų slidinėjimo rungtyje finišavo aštuntas, jis pasakė, jog gailėjosi, kad nusprendė operacijos nesidaryti.

Aštraus regėjimo svarba sporte

Nors ne kiekviena komanda gali laimėti čempionatą ir ne kiekvienas atletas gali tapti olimpiniu čempionu, tačiau visi sportininkai nori maksimaliai išnaudoti savo galimybes ir siekti geriausio rezultato. Aštrus regėjimas gali būti svarbus faktorius šiam rezultatui pasiekti. Sportininkams aštrus regėjimas reikalingas dėl tam tikrų sudėtingų funkcijų, kurias suteikia mūsų akys:

  • Vaizdo fokusavimas. Ištieskite ranką ir iškelkite nykštį. Nykščio plotis yra visas jūsų regimojo vaizdo fokusavimo plotis – maždaug 3 laipsniai. Vadinasi, platesnio objekto nei jūsų nykštys akys negali fokusuoti. Turint prastą regėjimą, nebetenkame net ir šios galimybės.
  • Periferinis regėjimas. Ši savybė įgalina mus pastebėti judančius objektus, esančius už mūsų regėjimo lauko centro ir taip reaguoti į įvykius sporto aikštelėje. Jeigu nematome, kas vyksta aplink mus, tampa nesvarbu, kaip gerai mokame mesti, pagauti ar smūgiuoti.
  • Akių judesiai
    • Vestibulo-okuliariniai akių judesiai padeda mūsų balansui, derindami regėjimo lauką su galvos judesiais.
    • Sakadiniai akių judesiai nuskaito regėjimo lauką.
    • Vergentiniai akių judesiai įgalina akis fokusuoti objektus, nutolusius skirtingais atstumais.
    • Sklandūs tęstiniai akių judesiai įgalina akis sekti lėtus judesius.

Nors kontaktiniai lęšiai ar akiniai pagerina galimybes matyti priešais esantį vaizdą, tačiau jie apsunkina kitus mūsų regėjimo aspektus, kurie gali daryti įtaką sporto rezultatams. Pavyzdžiui, akiniai nekoreguoja periferinio regėjimo, todėl sumažina mūsų galimybes matyti objektus, esančius už mūsų regėjimo lauko centro. Kontaktiniai lęšiai gali išdžiūti, taip sukeldami diskomfortą ir neryškų regėjimą. Lazerinė regos korekcija sumažina priklausomybę nuo akinių bei lęšių ir leidžia akims funkcionuoti jų natūraliu būdu. Todėl po šios operacijos sporto metu galite mėgautis žaidimu, o ne galvoti apie akinius ar kontaktinius lęšius.

Sporto šakos, kurioms ypač reikalingas geras regėjimas

  1. Futbolas: kamuolys ir kiti žaidėjai nuolat juda. Nors stadiono dydis kiekvienu atveju skiriasi, tačiau futbolininkams, visuomet reikia sekti viską, kas jame vyksta.
  2. Ledo ritulys: greitai judantys čiuožėjai ir dar greičiau lakstantis ritulys – be geros regos šiame žaidime galite greitai atsidurti baudos aikštelėje.
  3. Golfas: mažas kamuoliukas, didelis nusivylimas. Golfas yra sudėtingas sportas. Gera rega čia taip pat labai svarbus faktorius.
  4. Tenisas: nesvarbu ar Vimbldono turnyre, ar jūsų draugo kiemo aikštelėje teniso kamuoliukas ne šiaip sau yra ryškios geltonos spalvos. Tenisininkui Andy Roddick priklauso greičiausio pasaulyje padavimo (servo) rekordas – beveik 250km/val. Akivaizdu, jog turint net ir patį aštriausią regėjimą, taip greitai švilpiančio kamuoliuko pastebėti beveik neįmanoma.
  5. Krepšinis: kamuolio varymasis, perdavimas, metimas, blokavimas – šiame sporte akims tenka stebėti daug tuo pat metu vykstančių skirtingų veiksmų.
  6. Boulingas: jei mokykloje manėte, kad geometrijos ir fizikos gyvenime niekur neprireiks, ko gero niekada nežaidėte boulingo. Jūsų smegenys naudoja visą prieš akis esančią informaciją, kad galėtų apskaičiuoti kampus bei greitį, reikalingą numušti visus kėglius.
  7. Bėgimas: bėgikai dažnai arba keliasi anksčiau arba eina vėliau miegoti. Jeigu tenka galvoti apie rasojančius akinius arba kontaktinių lęšių dėjimąsi į pavargusias akis, galima prarasti daug motyvacijos bei noro bėgti.
  8. Plaukimas: aštraus regėjimo nauda sporte, kurio rezultatus nulemia sekundės dalis, – akivaizdi. Lygiai taip pat akivaizdus ir akinių arba kontaktinių lęšių nešiojimo įmanomumas po vandeniu.
  9. Kovos menai: nuo fechtavimosi iki bokso, karatė, tekvondo, dziudo ar džiudžitsu – visuose šiuose kovos menuose reikia stebėti kiekvieną varžovo judesį.

Aštraus regėjimo nauda ne tik sportui

Net jei savęs ir nelaikote atletu, laisvalaikiu turbūt užsiimate kokia nors veikla, kurios metu tenka judėti ir paprakaituoti. Nesvarbu, ar tai būtų žvejyba, žygiai, darbas kieme, ar žaidimai su vaikais. Aprasoję ar nešvarūs akiniai tikrai neprideda šioms veikloms daugiau džiaugsmo.

Aptarkime jūsų galimybes dėl regos korekcijos. Galbūt jau visai netrukus galėsite džiaugtis savo mėgstama veikla, nesivargindami dėl rasojančių akinių ar kontaktinių lęšių priežiūros. Registruokitės vizitui jau šiandien!

Paveikslėlio šaltinis: sporto mokykla „Gaja“