Nors ji nėra tokia paplitusi kaip trumparegystė, toliaregystė yra dažnai pasitaikanti akių yda, paveikusi apie 5–10 % populiacijos. Kas yra toliaregystė ir ką reikia žinoti apie šį regos sutrikimą?
Toliaregystė arba hiperopija – akių refrakcijos yda, kai žmogus ima prastai matyti arti esančius objektus. Dažniausiai, toliaregiams neryškūs yra ir toli esantys vaizdai.
Tai nutinka tada, kai akies obuolys yra per trumpas ir optinėje sistemoje esančių lęšių, ragenos ir lęšiuko, laužiamoji galia nėra suderinta su akies ilgiu. Tada, šviesos spinduliai sufokusuojami ir vaizdas susidaro ne ant tinklainės, o už jos.
Visi naujagimiai gimsta būdami toliaregiais, tačiau augant ir besivystant organizmui, keičiasi ir akis, todėl problema įprastai sumažėja. Dažniausiai, mokykliniame amžiuje rega normalizuojasi. Toliaregystė vaikams nejuntama, nes jų akys sugeba koreguoti vaizdą ir be akinių.
Pagal problemos progresavimo laipsnį ir dioptrijas, skiriami trys laipsniai:
Silpna hiperopija gali likti nepastebima iki 40 metų, nes jauname amžiuje akis prisitaiko ir gerai sufokusuoja (akomoduoja). Tačiau viršijus 2 toliaregystės dioptrijas, įprastai pasireiškia ir kiti simptomai.
Nėra iki galo aišku, kodėl atsiranda šis sutrikimas. Gana dažnai, jis gali būti paveldimas iš tėvų.
Su amžiumi gali atsirasti ir senatvinė toliaregystė, arba presbiopija. Senstant organizmui, sensta ir akys, lęšiukai praranda savo elastingumą ir nebesugeba akomoduoti. Todėl, imame prasčiau matyti iš arti.
Be prasto regėjimo iš arti, toliaregystė gali pasireikšti kartu su kitais simptomais:
Toliaregiai taip pat dažniau susiduria su žvairumu. Pradėjus nešioti akinius, rizika sumažėja apie 4 kartus. Todėl, yra svarbu laiku nustatyti hiperopiją ir imtis korekcijos.
Esant stipriai hiperopijai vystosi ir ambliopija (tingi akis). Laiku nesiėmus priemonių, ji tampa neišgydoma ir regėjimo sugrąžinti nebeįmanoma.
Trumparegystė ir toliaregystė yra dvi skirtingos regos sutrikimų formos.
Toliaregiai prastai mato arti esančius daiktus. Tuo tarpu, trumparegiai objektus iš arti mato ryškiai, bet toli esantys vaizdai atrodo migloti. Tačiau ir toliaregiai dažnai patiria sunkumų žiūrint į tolį.
Priešingai nei toliaregystė, trumparegystė atsiranda tada, kai vaizdas susiformuoja prieš tinklainę.
Abiem atvejais akies lęšiui gali būti sunku fokusuoti vaizdą tinklainėje. Dėl to, regai koreguoti naudojami specialūs akiniai arba lęšiai.
Per trumpo akies obuolio pailginti neįmanoma, todėl iš esmės, toliaregystė nėra gydoma. Vaikystėje pasireiškusią nedidelę hiperopiją vaikai įprastai išauga. Esant aukštesnio laipsnio problemai, ji negydoma, tačiau galima regą koreguoti.
Toliaregystės korekcija atliekama pliusiniais akinių arba kontaktiniais lęšiais. Gydyti toliaregystei akiniai paprastai skiriami 1–2 dioptrijomis silpnesni.
Taip pat dažnai skiriami atropino lašai. Juos reikia naudoti ne trumpiau nei dvejus metus. Lašai plečia vyzdžius ir pristabdo akies augimą, taigi ir ligos progresavimą. Tačiau toks gydymo būdas pasirodo neefektyvus 12 % vaikų, turinčių šį regos sutrikimą.
Norint pagerinti regėjimą ir išvengti akinių ar lęšių, galima rinktis lazerinę regos korekciją. Toliaregystės korekcija lazeriu taikoma sulaukus pilnametystės, kai rega jau stabilizuojasi ir liga nustoja progresuoti.
Akių korekcija be pjūvio ir prisilietimo SmartSurfAce® 2.0 tinka tinka beveik visiems pacientams, kenčiantiems nuo akių refrakcijos ydų, tokių kaip trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas.
Jei norite apie procedūrą išgirsti daugiau, kviečiame registruotis konsultacijai.