Kaip pastebėti, kad vaikas gali turėti regėjimo sutrikimų?

Kaip pastebėti, kad vaikas gali turėti regėjimo sutrikimų?

Jei jūsų vaikui sunku mokytis, gali būti, jog dėl to kaltas regėjimo sutrikimas. Nežinančiam žmogui, vaikų akių ligos ir sutrikimai gali būti visai nepastebimi. Vaikams, kuriems laiku nenustatomos ir nepradedamos gydyti akių ligos, dažnai atsiranda tokie mokymosi sutrikimai kaip aktyvumo ir dėmesio sutrikimas bei dėmesio deficito sutrikimas. Ekspertai rekomenduoja vaiko akis tikrinti kai jam būna šeši mėnesiai, vėliau trys metai, prieš einant į pirmą klasę, o iki aštuoniolikto gimtadienio – kas 2 metus.

Vaikų akių ligos: dažniausi simptomai, signalizuojantys apie regos sutrikimus

Žemiau pateikiame sąrašą dažniausiai pasitaikančių požymių, rodančių, jog vaikui yra kokio nors tipo regos sutrikimas.

  1. Prisimerkimas – nuolat primerkiamos akys gali reikšti bandymą kompensuoti prastą regėjimą.
  2. Galvos pakreipimas – jei vaikas skaitydamas pakreipia galvą, tai gali būti žvairumo požymis.
  3. Sėdėjimas per arti – jeigu vaikas prie TV ar kompiuterio sėdi per arti, tai gali būti trumparegystės ženklas.
  4. Teksto pametimas skaitant – jei skaitydamas vaikas praleidžia eilutes arba pameta tekstą, neranda, kur skaitė, tai gali signalizuoti apie skaitymo sutrikimą arba astigmatizmą.
  5. Vienos akies uždengimas arba užmerkimas – vaikui užsidengiant ar užmerkiant vieną akį, gali indikuoti apie problemą arba vienoje akyje, arba abejose.
  6. Akių trynimas – tai akių nuovargio ženklas. Jei akys pavargsta nuolat, tai gali būti dar vienas ženklas signalizuojantis apie regos sutrikimą.
  7. „Tingi akis“ – kuomet viena vaiko akis juda skirtingai nei kita, tai gali būti ambliopijos ženklas. Akys turi judėti vienodai.
  8. Dažnas galvos skausmas – jeigu vaikas dažnai skundžiasi galvos skausmu, tai gali reikšti, jog jis bando kompensuoti prastą regėjimą.
  9. Jautrumas šviesai – jautrumas šviesai yra eksotropijos (žvairumo rūšis) ženklas.
  10. Išsiblaškymas – jei jūsų vaikas lengvai išblaškomas klasėje ir sunkiai sukaupia dėmesį, gali būti, jog jis paprasčiausiai nemato to, į ką turi būti sutelktas dėmesys ir todėl pasidaro neramus.
  11. Nenori skaityti – jei vaikas nemėgsta skaityti ir vengia to bet kokia kaina, tai gali būti, jog jam tiesiog sunku tą daryti dėl regėjimo sutrikimo.
  12. Prastas suvokimas – ar jūsų vaikas supranta, ką skaito? Ar jis gali atkurti ir prisiminti ką išmoko mokykloje ar kątik perskaitė?
  13. Perrašymo sunkumai – gal pastebėjote, jog jūsų vaikas padaro daug klaidų, kai perrašinėja tekstą iš vieno puslapio į kitą?
  14. Trumpų žodžių nepastebėjimas – jeigu skaitydamas jūsų vaikas praleidžia mažus žodžius (jungtukus tokius kaip bet, ir, net, ar ir t.t.), jam gali būti skaitymo sutrikimas.
  15. Noras rašyti vertikaliai – ar rašydamas jūsų vaikas rašo horizontaliai (per visą puslapį iš kairės į dešinę) ar vertikaliai (iš viršaus į apačią)?

Paskutiniai sąrašo punktai gali indikuoti apie regos sutrikimą ar net mokymosi/skaitymo negalią. Jei pastebėjote bent vieną iš čia esančių simptomų savo vaiko elgesyje, užsirašykite išsamiam tyrimui pas akių gydytoją. Svarbiausia kuo anksčiau identifikuoti problemą ir pradėti taikyti gydymą.