Vaikų regėjimas: kokias problemas gali išduoti jo sutrikimai ir kaip žaismingai jas įveikti?

Vaikų regėjimas: kokias problemas gali išduoti jo sutrikimai ir kaip žaismingai jas įveikti?

Savo vaikams trokštame tik to, kas geriausia, taigi ir puikaus regėjimo, kuris toks išliktų kiek įmanoma ilgiau. Išgirdus, kad vaikui reikės akinių, kone visų tėvų nugara nubėga pagaugai ir kyla klausimas, ar buvo galima to išvengti. Nors kompiuterių ir telefonų laikais apsaugoti vaiko akis yra itin sunku, šiandien aptarsime keletą metodų, kaip galima padėti išlaikyti gerą regėjimą ne atimant neatsiejama jų gyvenimo dalimi tapusius ekranus, o pažvelgiant į problemą nauju kampu.

Nutylėta problema, kurią išduoda akys

Itin garsaus XX a. amerikiečių gydytojo oftalmologo W. H. Bateso teigimu, kone visų funkcinių regėjimo sutrikimų kaltininkė yra įtampa. Mūsų skubančios ir vis aukštesnius reikalavimus keliančios visuomenės svoris užgula ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų pečius. Jeigu vaikui atsirado regėjimo sutrikimų, skirkite laiko pakalbėti su juo apie tai, kas jį neramina. 

Dažnai neapgalvotai lyginame savo vaikus su kitais, taip silpnindami jų savivertę, kartais reikalaujame pernelyg greito progreso arba tikimės, kad stresinės situacijos namuose neturės įtakos mokslams. Visa tai sukelia įtampą, kurios vaikai galimai nenori arba nemoka išreikšti. Ji gali būti atsakinga ir už neįprastai ilgą laiką, kurį vaikai praleidžia prie ekranų – kai realus pasaulis darosi pernelyg sudėtingas, norime pasislėpti virtualiajame.

Sąmoningi ir švelnūs pokalbiai bei jausmų nagrinėjimas kartu gali duoti puikių rezultatų. Taip pat prasminga su vaikais pasidalinti suaugusiems įprastomis praktikomis. Tai gali būti meditacija ar atsipalaidavimo pratimai. Mokslinių tyrimų duomenimis, mokyklose, kuriose mokoma meditacijos, vaikai mokosi geriau, lengviau įsimena informaciją, turi aukštesnę savivertę, savivoką bei yra ramesni.  

Žaismingi pratimai atsipalaidavimui ir akių sveikatai

1) Palmingas arba akių uždengimas rankomis yra stebinančiai puikių rezultatų suteikiantis metodas, kurį ir išpopuliarino W.H. Batesas. Jį itin lengva praktikuoti su vaikais. Patogiai įsitaisykite, patrinkite delnus tarpusavyje, kad jie įšiltų ir uždenkite akis, kad į jas nepatektų jokia šviesa. Užsidengę akis galite drauge įsivaizduoti sekamos pasakos įvykius arba skaičiuoti iki 20. Palmingas padeda atpalaiduoti akis ir gerinti regėjimą, jis taip pat gali padėti kovoti su galvos skausmu bei kaklo arba nugaros įtampa.

2) Rašymas akimis. Dar vienas puikus ir akis atpalaiduojantis pratimas yra rašymas akimis. Pasirinkite keletą žodžių arba sakinių ir drauge su vaiku „parašykite“ juos akių judesiais. Norite didesnio iššūkio? Pabandykite atspėti kokias raides ar žodžius jūsų vaikas parašė.

3) Akių laikrodis. Panašus pratimas į rašymą akimis, kuris padės ir stiprinti regėjimą, ir mokytis pažinti laikrodį. Vardinkite skirtingas valandas ir drauge su vaiku nukreipkite akis į atitinkamos valandos pusę, įsivaizduodami, kad akys yra laikrodis.

4) Šviesos sekimas. Tamsesniame kambaryje pašvieskite į arti ar toli esančius daiktus ir žiūrėkite į juos. Vaikui bus lengviau susikoncentruoti, jeigu kartu bandysite daiktus apibūdinti, įsižiūrėti į smulkias toliau esančių objektų detales bei leisti vaikui pačiam kontroliuoti šviesą. 

Tai tik keletas pratimų, kurių metu galite atsipalaiduoti ir stiprinti regėjimą kartu su vaiku – internete jų galima rasti daugiau. Pratimai užims nedaug laiko, tačiau duos daugialypių rezultatų ne tik jūsų vaikui, bet ir jums.