Vitamino E nauda mūsų akims

Vitamino E nauda mūsų akims

Riešutai ir sėklos yra ne tik skanūs, bet ir naudingi užkandžiai. Jie yra puikus vitamino E ir cinko šaltinis, o šie elementai padeda palaikyti sveiką regėjimą bei sumažina kataraktos ir amžinės makulos degeneracijos riziką. Šiame straipsnyje plačiau apžvelgsime, kokią naudą mūsų regai turi vitaminas E ir cinkas.

Kas yra vitaminas E?

Vitaminas E yra galingas antioksidantas, padedantis apsaugoti viso kūno ląstelių membranas nuo žalingo poveikio, kurį sukelia laisvieji radikalai, susidarantys metabolizmo metu. Šie žalingi radikalai mūsų kūne gali atsirasti ir dėl aplinkos veiksnių, tokių kaip cigarečių dūmai.

Terminas „vitaminas E“ apibūdina ne vieną konkrečią medžiagą, bet aštuonių junginių, vadinamų tokoferoliais ir tokotrienoliais, grupę. Alfa-tokoferolis yra aktyviausia vitamino E forma.

Natūralios vitamino E formos yra žymimos su priešdėliu „d-“ (pavyzdžiui d-alfa-tokoferolis). Tuo tarpu sintetinės vitamino E formos turi priešdėlį „dl-“ (pavyzdžiui dl-alfa-tokoferolis). Savaime suprantama, jog natūralios vitamino E formos yra labiau naudingos nei sintetinės.

Vitamino E nauda regėjimui

Atliktas tyrimas rodo, jog vitaminas E gali padėti sumažinti amžinės makulos degeneracijos progresavimą tiems žmonėms, kuriems jau yra pasireiškę pirmieji šios ligos signalai. Šiame tyrime dalyvavo 5000 žmonių. Tyrimo dalyviams, kuriems buvo nustatytos ankstyvos amžinės makulos degeneracijos stadijos ir kurie kasdien vartojo vitamino E papildus, buvo 25 % mažesnė ligos progresavimo rizika. Į tyrimo metu vartotus papildus buvo įtrauktas ne tik vitaminas E, bet ir dideli vitamino A kiekiai, vitaminas C ir cinkas.

Remiantis šiuo ir kitais tyrimais, daugybė akių gydytojų visame pasaulyje rekomenduoja savo pacientams į mitybą kasdien įtraukti ir multivitaminų papildus. Šiuose papilduose turi būti vitamino E bei kitų antioksidantų, saugančių mūsų regėjimą nuo įvairių ligų progresavimo.

Kai kurie tyrėjai teigia, jog vitaminas E taip pat gali apsaugoti ir nuo kataraktos:

  • Didelės apimties tyrime, kuriame dalyvavo 3000 suaugusiųjų nuo 43 iki 86 metų, buvo nustatyta, jog žmonėms, ilgiau nei 10 metų vartojusiems papildus, kuriuose buvo vitamino C ar E, buvo 60 % mažesnė kataraktos išsivystymo rizika, nei tiems, kurie tokių papildų nevartojo.
  • 2008 m. atliktame tyrime, kurio metu buvo tirta daugiau nei 35000 moterų kasdieninė mityba, buvo nustatyta, jog moterims, kurių mityboje buvo didžiausi liuteino ir vitamino E kiekiai, buvo mažesnė kataraktos išsivystymo rizika, nei tų moterų, kurių mityboje šių elementų buvo 20 % mažiau.

Tačiau neseniai atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo sveiki, vyresnio amžiaus vyrai iš JAV, nenustatė jokios vitamino E naudos nuo kataraktos vystymosi. Šio tyrimo metu, daugiau nei 11000 vyrų, vyresnių nei 50 metų buvo padalinti į dvi grupes. Maždaug penkis su puse metų viena grupė kasdien vartojo vitamino E papildus, o kita – placebo piliulę. Tyrimo pabaigoje tarp šių dviejų grupių dalyvių nebuvo jokio ryškaus skirtumo kataraktos diagnozių ar operacijų skaičiuje.

Panašu, kad turi būti atlikta daugiau tyrimų, kad būtų galima iki galo suvokti vitamino E naudą akims. Tyrimų ypač reikia tam, kad būtų išsiaiškintas ryšys tarp vitamino E papildų vartojimo ir kataraktos vystymosi.

Vitaminas E maisto produktuose

Kiek vitamino E mums reikia? Rekomenduojama paros norma suaugusiems ir paaugliams nuo 14 metų – 15 mg. Žindančioms moterims paros norma yra 19 mg. Lygiai taip pat kaip ir su vitaminu A bei C, taip ir vitamino E turėtumėte suvartoti daugiau, jeigu rūkote.

Saulėgrąžų sėklos bei riešutai yra geriausi vitamino E šaltiniai. Labiausiai vitaminu E turtingi yra migdolai, lazdyno bei žemės riešutai. Šio vitamino taip pat nemažai yra avokaduose ir špinatuose.

Mineralai, padedantys mūsų kūnui įsisavinti antioksidantus

Be vitaminų jūsų akims taip pat naudingi yra cinkas ir selenas. Cinkas padeda įsisavinti vitaminą A, o fermentams, esantiems mūsų kūne – sumažinti laisvųjų radikalų kiekį. Cinkas taip pat gali padėti apsaugoti akis nuo makulos degeneracijos bei vištakumo.

Geri cinko šaltiniai yra austrės bei kitos jūros gėrybės. Jo taip pat yra jautienoje, kiaušiniuose, raudonosiose pupelėse ir tofu. Vis dėlto, reikia vengti didelio šio elemento kiekio suvartojimo prieš tai nepasitariant su gydytoju. Su saiku vartojamas cinkas yra būtinas mūsų sveikatai, tačiau didelės jo dozės yra siejamos su neigiamu poveikiu, pavyzdžiui, nusilpusiu imunitetu.

Selenas – tai mineralas, padedantis įsisavinti vitaminą E. Seleno yra bertoletijų riešutuose, austrėse ir kitose jūros gėrybėse.