Žiemos iššūkiai akims: kaip juos įveikti?

Žiemos iššūkiai akims: kaip juos įveikti?

Ar šią žiemą nors kartą skundėtės prastesne akių būkle? Galbūt pajautėte, kad akys išsausėjusios, apsiblaususios, linkusios ašaroti? Nenuostabu, žiema mūsų organizmui išties sukelia nemažai iššūkių – ne išimtis ir mūsų regėjimas. Dalinamės keliais patarimais, kaip paprastai galite padėti savo akims, o artėjantį šiltąjį sezoną pasitikti sveiki ir kupini jėgų.

Saulė pavojinga ne tik vasarą

Apie saulės ir jos spindulių daromą žalą dažnai susimąstome tik karščiausiomis vasaros dienomis. Deja, žiemos metu UV (ultravioletiniai) spinduliai ne ką mažiau aktyvūs – priešingai, baltas sniego paviršius atspindi nuo 80% iki 95% į jį krentančių spindulių (o karščiausiomis vasaros dienomis – vos 6%). Šie atspindžiai gali sukelti įvairius akių uždegimus, spartinti akių ligas, net sukelti laikiną aklumą (į nudegimą panašų ragenos pažeidimą). Taigi, jei ruošiatės į slidinėjimo kelionę ar tiesiog daug laiko praleidžiate lauke – su savimi visada turėkite nuo UV spindulių apsaugančius poliarizuotus akinius nuo saulės, dar geriau – jei jie išgaubtos formos ir iš visų pusių gausiai dengia akis.

Neleiskite akims ašaroti

Šaltuoju sezonu akys labiau linkusios sudirgti, niežėti, ašaroti. Nors tai gali būti vienas iš peršalimo sindromų, prieš vaistų vartojimą reikėtų patikrinti, ar dėl to nėra kalta darbo patalpa, oro sąlygos lauke. Skystis akyse gali atsirasti dėl ašarų kanalų ir ragenos nervinių galūnėlių sudirginimo, kurį sukelia kritusi oro temperatūra, atšiaurus, į akis pučiantis vėjas. Prie šių priežasčių gali prisidėti ir prastai vėdinama darbo vieta – šildymas bei dirbtinės oro kondicionavimo sistemos gali gerokai išsausinti ašarų plėvelę, todėl vienintelė gynybinė akies reakcija, siekiant ją sudrėkinti – ašarojimas. Šiuos simptomus sumažinsite lauke dėvėdami akis pilnai dengiančius akinius nuo saulės, o patalpose pasirūpinant gaivaus, šviežio oro cirkuliacija, pavyzdžiui, per pietų pertrauką trumpai pravėdindami patalpą ar įsigydami oro drėkinimo prietaisą. Jei šie būdai nebepadeda – vaistinėje reikėtų ieškoti specialių akis raminančių lašų.

Neleiskite virusui plisti

Žiemą tinkamai neparuošta imuninė sistema nusilpsta, o organizmą gali pulti įvairios peršalimo ligos – gripas, herpes virusas, kvėpavimo takų sutrikimai. Negydomi ar uždelsti šie susirgimai gali persikelti net į akis – būtent šaltuoju sezonu padaugėja akies infekcijų, galinčių virsti ragenos ar akies junginės uždegimais. Dėl šios priežasties reikėtų greitai reaguoti į bet kokius nemalonius pojūčius akyje. Vieni gali skųstis paraudusiomis, ašarojančiomis akimis, kiti – joje susidariusiomis išskyromis, padidėjusiu traiškanojimu. Pajutę šiuos ar kitus simptomus, kreipkitės į gydytoją, o norėdami apsaugoti akis nuo virusų – pasirūpinkite sterilumu: dažniau plaukite rankas, stenkitės mažiau liesti veidą ir akių zoną ir, žinoma, neleiskite organizmui nusilpti.