Akiniai nuo saulės būtini saulėtomis dienomis, o ypač dabar, kai oras geras ir visi lauke norime praleisti kuo daugiau laiko. Apie tai, kodėl žiemą akiniai nuo saulės reikalingi dar labiau, jau rašėme čia – kaip apsaugoti akis žiemos metu? O kokie pavojai slypi vasaros saulėje ir kodėl akiniai nuo saulės gali padėti nuo jų apsisaugoti, apžvelgiame šiame straipsnyje.
Visi žinome, jog būnant ant saulės per ilgai ir nenaudojant kremo, kitą dieną mūsų oda paraudonuos, perštės ir lupsis. Tačiau ar žinojote, jog akys nuo ultravioletinių saulės spindulių kenčia ne ką mažiau nei mūsų oda? UV-A spinduliai prasiskverbia iki pat tinklainės ir gali sukelti geltonosios dėmės degeneraciją (centrinį regos praradimą). Tuo tarpu UB-B spinduliai gali pažeisti rageną ir lęšiuką, sukeldami ragenos nudegimus ir taip padidindami kataraktos riziką.
Patys seniausi rasti akiniai nuo saulės buvo pagaminti iš suploninto kaulo su mažomis įpjovomis. Šiuos akinius naudojo inuitai, kad apsisaugotų nuo saulės spindulių, atsispindinčių nuo sniego. Šie akiniai atliko pakankamai gerą darbą ir veikė panašiu principu kaip šiuolaikiniai poliarizuoti lęšiai.
Pačių pirmųjų kino žvaigždžių dėka 20 amžiaus pradžioje smarkiai išpopuliarėjo nepoliarizuoti akiniai nuo saulės. O poliarizuoti stiklai buvo pradėti gaminti tik apie 1930 m. Nuo tada akiniai nuo saulės tapo vienu iš pagrindinių aksesuarų mados pasaulyje. Per keletą dešimtmečių buvo sukurta daugybė skirtingų dizainų. „Katės akies“ formos akinių rėmeliai buvo išpopuliarinti aktorių Marilyn Monroe ir Audrey Hepburn. JAV prezidento John Kennedy žmonos Jackie Kennedy dėka, septintajame dešimtmetyje išpopuliarėjo dideli ir platūs, vabzdžio akies formos akiniai nuo saulės.
Šiomis dienomis akinių dizainai keičiasi kiekvieną sezoną, tačiau didžioji dalis šiuolaikinių akinių nuo saulės yra įkvėpti praėjusių dešimtmečių madų. Visgi, kad ir kaip gerai atrodytų, pirminė akinių nuo saulės paskirtis yra efektyviai apsaugoti mūsų akis nuo UV spindulių.
Pirmas dalykas, į kurį reiktų atkreipti dėmesį renkantis akinius nuo saulės, tai apsauga nuo UV. Kai rinksitės, žiūrėkite, kad akiniai apsaugotų nuo mažiausiai 99% UV spindulių. Kitas svarbus dalykas – dydis. Nors beveik visi akinius renkasi pagal išvaizdą, dėrėtų atsiminti, jog kuo platesni rėmai ir didesni stiklai – tuo didesnis plotas apsaugomas.
Dar viena detalė, į kurią reiktų atkreipti dėmesį – tai akinių stiklų spalva. Skirtingos lęšių spalvos turi skirtingą efektą. Geltoni ir gintaro spalvos lęšiai apsaugo nuo mėlynos šviesos, todėl jie puikiai tinka sportuojant. Rožiniai ir violetiniai stiklai padidina mėlynos ir žalios spalvos kontrastą, todėl tinkami būnant gamtoje ar slidinėjant.