Fizinis aktyvumas pagerina mūsų savijautą, padeda palaikyti gerą kūno formą bei apsaugo nuo tam tikrų ligų vystymosi rizikos. Tačiau ar žinojote, jog fizinė veikla turi įtakos ir mūsų regėjimui?
Keletas tyrimų, atliktų per paskutinius 10 metų, atskleidė sąsajas tarp fizinio aktyvumo ir sumažėjusio tokių akių ligų vystymosi kaip katarakta, glaukoma bei amžinė makulos degeneracija.
Kitų tyrimų metu atskleista, jog tinkama mityba ir fizinis aktyvumas padėjo išvengti ligų, kurios nėra tiesiogiai susijusios su akimis, tačiau dažnai pažeidžia ir jas, pavyzdžiui, diabetas. Jei diabetas nėra gydomas, jis gali pažeisti tinklainėje esančias kraujagysles ir smarkiai pabloginti regėjimą.
Akių ligas dažnai sukelia aukštas kraujospūdis bei didelis cholesterolio kiekis kraujyje. Tinkama mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas yra pagrindiniai dalykai, kurie gali padėti sumažinti kraujospūdį bei cholesterolį.
Katarakta. Kaip jau minėjome, ne vienas tyrimas atskleidė, jog fizinis aktyvumas siejamas su kataraktos vystymosi rizika. Ir priešingai, 2016 metais atlikto tyrimo metu, nepakankamas fizinis aktyvumas buvo susietas su padidėjusia kataraktos išsivystymo rizika. Taigi, ar tai būtų ramus pasivaikščiojimas parke, ar lengvas pabėgiojimas aplink namus – bet koks fizinis aktyvumas bus naudingas jūsų akims.
Amžinė makulos degeneracija. Tyrimas, kuriame dalyvavo 4000 žmonių, atskleidė, jog fiziškai aktyvesniems žmonėms, sportavusiems 3 ir daugiau kartų per savaitę, buvo mažesnė makulos degeneracijos vystymosi rizika.
Glaukoma. Ši akių liga gydoma mažinant akispūdį. Tyrimo metu buvo įrodyta, jog vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas smarkiai sumažino akispūdį. Akispūdžiui sumažinti labiausiai tinka vaikščiojimas ar lengvas bėgiojimas.
Visuomenei kasmet senstant, skaičiuojama, jog 2050 metais aklų bei regos sutrikimų turinčių žmonių skaičius JAV padvigubės. 2016 metais atliktas tyrimas atkreipia dėmesį, jog kiekvienas žmogus turėtų skirti didesnį dėmesį savo akių sveikatai, kadangi suprastėjęs regėjimas smarkiai pablogina gyvenimo kokybę. Tam, kad akys būtų sveikos:
1. Kas 2 metus lankykitės pas akių gydytoją. Jei nešiojate akinius ar esate vyresni nei 40 metų amžiaus, pas akių gydytoją lankykitės kas metus.
2. Būkite fiziškai aktyvūs. Tai ypač svarbu žinant tai, jog reguliari fizinė veikla yra siejama su mažesne akių ligų rizika, be abejo nepamirštant ir kitų fizinio aktyvumo teikiamų naudų.
Puikiai žinote, kokias naudas teikia fizinis aktyvumas, todėl nieko nelaukite ir pradėkite judėti jau šiandien! Atsiminkite – tam, kad palaikytumėte gerą savijautą jums nereikia nubėgti maratono ar tapti profesionaliu sportininku. Vaikščiojimas, lengvas bėgimas, šokis ar net lipimas laiptais – puikūs fizinio aktyvumo pavyzdžiai. Taigi išeikite pasivaikščioti, o jūsų akys jums padėkos!