Heterochromija – tai reiškinys, kuomet akys būna skirtingos spalvos. Šis įspūdingas bruožas dažniausiai pasireiškia akies rainelėje, tačiau gali pasitaikyti ir plaukuose bei odoje. Heterochromija pasitaiko tik 6 žmonėms iš 1000. Ji gali pasireikšti įvairiais būdais ir dėl skirtingų priežasčių. Net jei ir nepažįstate žmogaus, kurio vienos akies spalva skirtųsi nuo kitos, greičiausiai tokį reiškinį esate matę šuns arba katės akyse. Ir visgi – kaip ir kodėl atsiranda šis išskirtinis bruožas?
Dažniausiai heterochromiją lemia genetika. Ją sukelia gerybinė mutacija, kuri paveikia melanino (pigmento) vystymąsi.
Vis dėlto, net ir tiems, kurių akys nuo gimimo buvo vienodos spalvos – ši situacija gali pasikeisti. Akies spalva gali pasikeisti dėl akies sužalojimo (traumos ar operacijos metu) bei dėl ligos (diabeto, akies auglio ar glaukomos). Įgyta heterochromija gali atrodyti taip pat įspūdingai kaip ir įgimta, tačiau dažniausiai tai yra ženklas, jog akis yra pažeista ar nesveika. Vienas iš žymiausių tokios heterochromijos pavyzdžių yra dainininkas David Bowie. Kairioji jo akies rainelė išsiplėtė po traumos ir taip sudarė įspūdį, jog jo akys skirtingos spalvos.
Kaip ir dėl skirtingų priežasčių, šis reiškinys gali pasireikšti ir skirtingais tipais. Trys skirtingi tipai yra: pilna, segmentinė ir centrinė heterochromija.
Pilna heterochromija pasireiškia kuomet akių rainelės yra skirtingų spalvų.
Segmentinė heterochromija pasireiškia kuomet vienos akies rainelėje yra skirtingos spalvos dėmė.
Centrinė heterochromija yra dažniausiai pasitaikanti iš visų trijų tipų, tačiau nėra vizualiai ryški. Šis tipas pasireiškia kuomet abi rainelės yra tos pačios spalvos, tačiau aplink vyzdžius turi skirtingos spalvos apskritimą. Pavyzdžiui, mėlynakis žmogus gali turėti plonytį rudos ar kaštoninės spalvos žiedelį aplink vyzdžius.
Šiais laikais, skirtingos spalvos akys nėra kažkokia anomalija, tačiau taip buvo ne visada. Kai kurios Amerikoje gyvenusių indėnų tautos tikėjo, jog skirtingos spalvos akys reiškia, jog žmogus gali žiūrėti į dangų ir į žemę vienu metu. Jie šį reiškinį vadino vaiduoklio akimis.
Rytų Europos pagonys tikėjo, jog skirtingos spalvos akys yra raganos bruožas!
Jei po traumos pastebėjote pasikeitimus vienoje arba abejose akyse (ypač jei iki tol jūsų akys buvo vienodos spalvos), būtinai apsilankykite pas akių gydytoją.