Telefonas +370 687 96777
I-V: 8-20 val. VI: 8-15 val.
Close
Telefonas +370 687 96777 El.paštas info@regoscentras.lt

Kas lemia heterochromijos (skirtingų spalvų akių) susiformavimą?

Kas lemia heterochromijos (skirtingų spalvų akių) susiformavimą?

Heterochromija – tai reiškinys, kuomet akys būna skirtingos spalvos. Šis įspūdingas bruožas dažniausiai pasireiškia akies rainelėje, tačiau gali pasitaikyti ir plaukuose bei odoje. Heterochromija pasitaiko tik 6 žmonėms iš 1000. Ji gali pasireikšti įvairiais būdais ir dėl skirtingų priežasčių. Net jei ir nepažįstate žmogaus, kurio vienos akies spalva skirtųsi nuo kitos, greičiausiai tokį reiškinį esate matę šuns arba katės akyse. Ir visgi – kaip ir kodėl atsiranda šis išskirtinis bruožas?

Heterochromijos priežastys

Dažniausiai heterochromiją lemia genetika. Ją sukelia gerybinė mutacija, kuri paveikia melanino (pigmento) vystymąsi.

Vis dėlto, net ir tiems, kurių akys nuo gimimo buvo vienodos spalvos – ši situacija gali pasikeisti. Akies spalva gali pasikeisti dėl akies sužalojimo (traumos ar operacijos metu) bei dėl ligos (diabeto, akies auglio ar glaukomos). Įgyta heterochromija gali atrodyti taip pat įspūdingai kaip ir įgimta, tačiau dažniausiai tai yra ženklas, jog akis yra pažeista ar nesveika. Vienas iš žymiausių tokios heterochromijos pavyzdžių yra dainininkas David Bowie. Kairioji jo akies rainelė išsiplėtė po traumos ir taip sudarė įspūdį, jog jo akys skirtingos spalvos.

Heterochromijos tipai

Kaip ir dėl skirtingų priežasčių, šis reiškinys gali pasireikšti ir skirtingais tipais. Trys skirtingi tipai yra: pilna, segmentinė ir centrinė heterochromija.

Pilna heterochromija pasireiškia kuomet akių rainelės yra skirtingų spalvų.

Segmentinė heterochromija pasireiškia kuomet vienos akies rainelėje yra skirtingos spalvos dėmė.

Centrinė heterochromija yra dažniausiai pasitaikanti iš visų trijų tipų, tačiau nėra vizualiai ryški. Šis tipas pasireiškia kuomet abi rainelės yra tos pačios spalvos, tačiau aplink vyzdžius turi skirtingos spalvos apskritimą. Pavyzdžiui, mėlynakis žmogus gali turėti plonytį rudos ar kaštoninės spalvos žiedelį aplink vyzdžius.

Heterochromija tautosakoje

Šiais laikais, skirtingos spalvos akys nėra kažkokia anomalija, tačiau taip buvo ne visada. Kai kurios Amerikoje gyvenusių indėnų tautos tikėjo, jog skirtingos spalvos akys reiškia, jog žmogus gali žiūrėti į dangų ir į žemę vienu metu. Jie šį reiškinį vadino vaiduoklio akimis.

Rytų Europos pagonys tikėjo, jog skirtingos spalvos akys yra raganos bruožas!

Jei pastebėjote pasikeitimus akių spalvoje

Jei po traumos pastebėjote pasikeitimus vienoje arba abejose akyse (ypač jei iki tol jūsų akys buvo vienodos spalvos), būtinai apsilankykite pas akių gydytoją.

Susigrąžinkite gero matymo džiaugsmą!

Registruokitės vizitui arba susisiekite tel. +370 687 96777
Aivaras Šalčius

Labai ačiū mane operavusiai gydytojai Lolitai Jotautienei už saugiai atliktą LASIK operaciją ir suteiktą galimybę „atsisakyti“ astigmatizmo ir trumparegystės. Kliniką rinkausi dėl geriausio įspūdžio, draugų atsiliepimų po jiems atliktos LASIK operacijos. Operacija truko kelias minutes. Jau kitą dieną mačiau geriau nei su savais akiniais iki operacijos. Labai džiaugiuosi rezultatu. Jokio akies sausumo nejaučiu.

Aivaras Šalčius
Virginija Andriulaitytė

Labai prastai mačiau jau daug metų. Sunku buvo vairuoti mašiną, nemačiau ekrano konferencijų metu. Labai apsidžiaugiau, sužinojusi, kad man galima atlikti šią operaciją. Ji truko tik kelias minutes, jokio skausmo nejaučiau. Po operacijos nemalonus pojūtis akyse buvo tik 3 valandas. Dabar net nesitiki, kad žmogus gali taip gerai matyti. Ačiū gydytojai Lolitai Jotautienei ir visam personalui.

Virginija Andriulaitytė
Sabina Markevičiūtė

Dėkinga už puikų matymą mane operavusiai gydytojai L. Jotautienei. Operacija nebuvo„baisi“. Jokio skausmo jos metu nejaučiau. Po operacijos skaudėjo tik pirmas valandas, buvo sunku atmerkti akis. Kitą dieną jau mačiau puikiai. Vienoje akyje nepastoviai jaučiu lyg svetimkūnį, tačiau tas pojūtis vis silpnėja. Gydytoja prieš operaciją perspėjo dėl galimo laikino akių jautrumo padidėjmo, todėl visiškai nepergyvenu.

Sabina Markevičiūtė