Kas atsitinka, kai smėlis patenka į mūsų akis?

Kas atsitinka, kai smėlis patenka į mūsų akis?

Nors atostogų metas Lietuvoje jau baigiasi, daugelis jas dar tęsia ar planuoja rudenį užsienyje. Šiame straipsnyje apžvelgsime kas atsitinka, kai į akis patenka smėlio ir kaip jį pašalinti sukeliant kuo mažiau žalos.

Ką daryti į akis patekus smėlio?

Kai į jūsų akis patenka smėlio, praplaukite jas dideliu kiekiu švaraus vandens arba, jei turite, akių lašais. Jei nešiojate kontaktinius lęšius – prieš tai atsargiai juos išsiimkite. Netrinkite akių, nes smulkios smėlio dalelės gali pažeisti plonus akies audinius. Taip pat nebandykite smėlio pašalinti su pirštais ar kokiais nors smulkiais daiktais. Tokiu būdu galite įbrėžti akies paviršių ir padidinti infekcijos tikimybę.

Ką daryti, jeigu perštėjimas nepraeina?

Nors jūsų akys bandys pašalinti smėlio daleles dideliu kiekiu ašarų ir net jei jūs plausite jas vandeniu, akies paviršiaus pažeidimo tikimybė išlieka. Toks akies paviršiaus pažeidimas vadinamas ragenos erozija (paviršiaus žaizda). Ragena – tai skaidrus priekinės akies dalies dangalas, saugantis vyzdį bei rainelę ir padedantis fokusuoti vaizdą. Štai keletas simptomų, būdingų šiam ragenos pažeidimui:

  • Akies skausmas, ypač pasireiškiantis mirksint;
  • Svetimkūnio jausmas akyje;
  • Padidėjęs jautrumas šviesai;
  • Išsiliejęs vaizdas;
  • Akies paraudimas;
  • Pernelyg didelis ašarojimas.

Verta paminėti, jog ragenos eroziją gali sukelti ne tik į akis patekęs smėlis, bet ir įvairūs mechaniniai pažeidimai. Bėgiojant miške tarp medžių ir krūmų, rageną gali sužeisti šakelė, o pjaunant ar šlifuojant be apsauginių akinių – atšokusi dalelė.

Kaip gydoma ragenos erozija?

Jei pagal pateiktus simptomus įtariate, jog jums gali būti ragenos pažeidimas – kuo skubiau kreipkitės į akių gydytoją. Specialistas patikrins jūsų ragenas ir akių vokus su ryškiomis šviesomis bei vaizdo padidintuvu. Tuomet į akį įlašins natūralių dažų, kurie parodys ar ragenos paviršiuje yra kokių nors pažeidimų. Gydymui dažniausiai skiriami antibiotiniai akių lašai, apsaugantys nuo infekcijos bei skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai.

Įprastai tokie smulkūs ragenos pažeidimai praeina per 1-3 dienas. Tačiau reikia būti atsargiems ir netrinti akių, kad nepažeistumėte akies dar labiau ir nesukeltumėte ilgalaikių problemų. Geriausias būdas vėjuotą dieną prie jūros apsaugoti akis nuo smėlio – akiniai nuo saulės.