Trumparegystės gydymas. Ką būtina žinoti apie šį akių sutrikimą?

Trumparegystės gydymas. Ką būtina žinoti apie šį akių sutrikimą?

Statistika rodo, kad trumparegystė pasaulyje yra paveikusi daugiau nei 1,5 milijardo žmonių arba 22 % visos populiacijos. Kas yra trumparegystė ir ką reikia žinoti apie šį regos sutrikimą?

Trumparegystė – kas tai?

Trumparegystė arba miopija – akių refrakcijos yda, kai žmogus ima prastai matyti tolimus objektus.

Tai nutinka, nes akies optinėje sistemoje esančių lęšių, ragenos ir lęšiuko, laužiamoji galia nėra suderinta su akies ilgiu. Tada, šviesos spinduliai sufokusuojami ir vaizdas susidaro ne ant tinklainės, o dar prieš ją.

Miopija gali būti nustatoma įvairiame amžiuje, bet dažniausiai ji diagnozuojama 7–12 metų vaikams. Paauglystėje simptomai pasireiškia stipriausiai, bet apie 19–20 metus situacija stabilizuojasi ir liga nustoja progresuoti.

Dažnai yra painiojama, kokiomis dioptrijomis pasireiškia trumparegystė – minusu ar pliusu. Miopijos atveju prieš dioptrijų skaičių rašomas minuso ženklas.

Pagal ligos progresavimą ir trumparegystės dioptrijas, skiriami trys trumparegystės laipsniai:

  • Silpna – iki −3 dioptrijų.
  • Vidutinė – nuo −3 iki −6 dioptrijų.
  • Stipri – virš −6 dioptrijų.

Esant stipriai miopijai išsitempia akis, todėl ši problema gali būti pavojinga. Gali suskystėti ir atšokti stiklakūnis, atsirasti tinklainės geltonosios dėmės pakitimai, gyslainės neovaskuliarizacija.

Trumparegiai dažniau serga glaukoma, jiems anksčiau atsiranda katarakta. Taip pat dažniau pasitaiko periferinės tinklainių degeneracijos.

Trumparegystės simptomai

Be prastesnio gebėjimo matyti toli esančius vaizdus, gali pasireikšti ir kiti simptomai:

  • periodiniai galvos skausmai;
  • žiūrėjimas į tolį prisimerkus;
  • vaizdo liejimasis;
  • mirgėjimas akyse;
  • skausmas judinant akies obuolius;
  • išsiplėtę akių vyzdžiai.

Trumparegystės priežastys

Tikslios priežastys, kodėl atsiranda miopija, nėra aiškios. Pagrindiniu ligos veiksniu laikomas paveldimumas. Paveldima trumparegystė įprastai pasireiškia tada, kai šią ydą turi abu tėvai. Jei abiejų tėvų rega ideali, tikimybė sumažėja iki 8 %.

Be genetikos, skiriamos ir kitos priežastys. Miopija gali atsirasti dėl nesubalansuotos mitybos, vitaminų ir mikroelementų trūkumo. Labai dažnai trumparegystė išsivysto dėl didelės akių apkrovos – skaitymo, rašymo ar darbo kompiuteriu esant prastam apšvietimui bei daug laiko, praleisto prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano.

Kuo skiriasi trumparegystė ir toliaregystė?

Trumparegystė ir toliaregystė yra dvi skirtingos regos sutrikimų formos. Trumparegiai objektus iš arti mato ryškiai, bet toli esantys vaizdai atrodo migloti. Tuo tarpu, toliaregiai aiškiai mato tolimus objektus, tačiau gali patirti sunkumų žiūrint į arti esančius daiktus. Toliaregystė, priešingai nei trumparegystė, atsiranda tada, kai vaizdas susiformuoja už tinklainės.

Abiem atvejais akies lęšiui gali būti sunku fokusuoti vaizdą tinklainėje. Dėl to, regai koreguoti naudojami koreguojantys akiniai arba lęšiai.

Kaip gydyti trumparegystę?

Dažnai klausiama, ar pagydoma trumparegystė. Iš esmės, šis regos sutrikimas nėra gydomas, nes pailgėjusios akies sutrumpinti neįmanoma. Tačiau galima koreguoti regą arba sulėtinti ligos progresavimą. Trumparegystės gydymui gali būti pasitelkiami:

  • atropino lašai;
  • gydomieji minkšti kontaktiniai lęšiai;
  • minkšti daugiažidiniai kontaktiniai lęšiai;
  • gydomieji akinių lęšiai;
  • bifokiniai akinių lęšiai.

Svarbu paminėti, kad miopijos akių pratimai neišgydys. Jie gali padėti nuo akių nuovargio, tačiau regėjimo nesugrąžins.

Trumparegiams svarbu laikytis tam tikrų nurodymų – dirbti tik esant geram apšvietimui ir riboti laiką, praleistą prie ekranų. Taip pat rekomenduojama laikytis visavertės ir vitaminais praturtintos mitybos.

Trumparegystės korekcija lazeriu

Norint pagerinti regėjimą ir išvengti akinių nešiojimo, galima rinktis lazerinę regos korekciją. Trumparegystės operacija taikoma sulaukus pilnametystės, kai rega jau stabilizuojasi ir liga nustoja progresuoti.

Akių korekcija be pjūvio ir prisilietimo SmartSurfAce® 2.0 tinka tinka beveik visiems pacientams, kenčiantiems nuo akių refrakcijos ydų, tokių kaip trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas.

Jei norite apie procedūrą išgirsti daugiau, kviečiame registruotis konsultacijai.