10 patarimų, kaip saugoti regėjimą

10 patarimų, kaip saugoti regėjimą

Visi norime gerai matyti ir būti sveiki. Tačiau dažnai užmirštame, jog paprasti kasdieniniai įpročiai, kurie pavieniui lyg ir neatrodo pavojingi, gali nulemti mūsų sveikatos būklės pablogėjimą. Žinoma, nuo visko apsisaugoti ne tik kad neįmanoma, bet ir nėra prasmės. Baimė, jog susirgsime ar patirsime traumą, neturėtų užgožti mūsų džiaugsmo gyventi. Bet yra dalykų, kuriuos galime kontroliuoti ir taip padėti sau patiems. Šiame straipsnyje pateikiame dešimt dalykų, kurių turėtumėte vengti, jei norite apsaugoti savo regėjimą.

1. Neplaukite kontaktinių lęšių su vandeniu iš čiaupo

Kad ir koks švarus būtų iš čiaupo tekantis vanduo, jame tikrai nėra dezinfekavimo priemonių, reikalingų kontaktinių lęšių priežiūrai. Plaudami lęšius su vandeniu iš čiaupo, nepašalinate bakterijų, kurios gali sukelti pavojingas infekcijas. Nenaudokite ir savos gamybos tirpalų lęšių plovimui. Nerizikuokite pavojingomis infekcijomis, – vadovaukitės savo kontaktinių lęšių gamintojo nurodymais ir juos tinkamai prižiūrėkite.

2. Nerūkykite

Apie tai, kad rūkymas kenkia mūsų sveikatai turbūt girdėjote dar mokyklos suole. Tikriausiai žinote, jog rūkymas padidina vėžio, insulto ir kitų širdies ligų riziką. Bet ar žinojote, jog cigarečių dūmai gali neigiamai paveikti ir mūsų akių sveikatos būklę? Rūkymas siejamas su dviem pagrindinėmis regėjimo praradimo priežastimis – katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija. Kai kurie tyrimai rodo, jog rūkymas taip pat gali būti siejamas ir su kitų regos problemų rizika.

3. Ribokite laiką, praleidžiamą prie išmaniųjų įrenginių ekranų

Daugelis mūsų didžiąją dienos dalį praleidžiame dirbdami kompiuteriu. Grįžę namo, įsijungiame TV, o prieš nueidami miegoti, dar patikriname socialinių tinklų naujienas. Nors kompiuterio ar išmaniojo telefono ekranas tiesioginės žalos mūsų akims neturi, nuolatinis žiūrėjimas į ekraną be pertraukų, gali sukelti akių skausmą, nuovargį ar įtampą. Dirbdami kompiuteriu vadovaukitės 10/10/10 taisykle: kas dešimt minučių, dešimčiai sekundžių pažiūrėkite į objektą, esantį ne arčiau kaip dešimt metrų nuo jūsų. Taip pat, nepamirškite mirksėti bei gerti daug skysčių.

4. Naudokite priemones nuo saulės

Nors šiuo metu Lietuvoje saulė pasirodo ne itin dažnai, tačiau jau labai greitai galėsime mėgautis jos teikiama šiluma. Karštomis vasaros dienomis ar atostogų metu nešiojame kepures nuo saulės bei tepame kūną specialiais kremais. Tačiau dažnai pamirštame pasirūpinti akimis. Ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali sukelti akių skausmą bei padidinti kataraktos bei tam tikrų vėžinių susirgimų riziką. Atėjus pavasariui, nepamirškite visada naudoti akinius nuo saulės su 100% apsauga nuo UV spindulių.

5. Saugokite akis įvairių darbų metu

Vienas paprasčiausių ir dažnu atveju nepanaudojamų būdų išvengti akies traumai – apsauginiai akiniai. Jei dirbate pavojingą darbą: pjaunate, šlifuojate, gręžiate – darbo metu turėtumėte naudoti apsauginius akinius. Kartais reikia visai nedaug – bepjaunant metalą ar medį, atšokusi dalelė į neapsaugotą akį gali visam laikui sugadinti ar net atimti iš jūsų regėjimą. Nors tokios traumos tikimybė neatrodo didelė – nerizikuokite savo sveikatos sąskaita. Tokie akiniai kainuoja vos kelis eurus, o jų suteikiama nauda – sveikos akys.

6. Nepiktnaudžiaukite saldumynais

Mūsų mityboje neturėtų figūruoti maistas, kurio sudėtyje yra daug cukrų. Ilgalaikis tokio maisto vartojimas gali privesti prie nutukimo ir sukelti diabetą. Tiek nutukimas, tiek diabetas yra siejami su regėjimo praradimu. Sveika mityba turėtų būti ypač aktuali tiems, kurių šeimoje yra sirgusių glaukoma ar diabetine neuropatija.

7. Neignoruokite savo šeimos sveikatos istorijos

Mūsų akių sveikatą labai didele dalimi lemia genetika. O tai  reiškia, jog kai kuriems žmonėms yra didesnė tikimybė susirgti tam tikromis akių ligomis nei kitiems. Todėl labai svarbu domėtis savo šeimos sveikatos istorija ir pasidalinti ja su savo akių gydytoju. Nors paveldėta akių liga skamba nemaloniai, tačiau jei apie ją žinosite jūs ir jūsų gydytojas, tokios ligos atsiradimo atveju, ją įveikti bus kur kas lengviau.

8. Nevenkite reguliarių sveikatos patikrinimų

Jei jūsų regėjimas nepriekaištingas, gali atrodyti, jog reguliarūs vizitai pas akių gydytoją yra tik laiko ir pinigų švaistymas. Tačiau net jei šiuo metu ir neturite jokių regėjimo problemų, turėtumėte žinoti, kad daugelis akių ligų atsiranda visiškai netikėtai ir gali progresuoti labai greitai be jokių išankstinių simptomų. Kasmetinis išsamus regėjimo patikrinimas yra pagrindinis būdas atrasti šias ligas ir nedelsiant pradėti gydymą.

9. Laikykitės tinkamos higienos įpročių

Prieš įsidėdami kontaktinius lęšius, visada nusiplaukite rankas antibakteriniu muilu. Tiesą sakant, akis visada turėtumėte liesti tik švariomis rankomis. Todėl venkite akių trynimo ar lietimo be reikalo. Švarios rankos užkerta kelią įvairių infekcijų patekimui į akis.

10. Nerizikuokite savo akių sveikata

Jei pajutote tokius ar panašius pokyčius savo regoje: akių skausmas, paraudimas, išblyškęs regėjimas, drumstys akyse, mirguliavimas, staigus regėjimo pablogėjimas vienoje ar abejose akyse, arba jei patyrėte akies traumą – kuo skubiau kreipkitės į akių gydytoją. Kai kurios regėjimo praradimo formos yra nebeatstatomos, todėl labai svarbu jas identifikuoti kuo anksčiau ir pradėti tinkamą gydymą.