Nistagmas – tai regėjimo sutrikimas, dėl kurio akys atlieka nevalingus, pasikartojančius judesius. Dėl šių judesių dažnai suprastėja regėjimas ir gylio suvokimas, todėl gali sutrikti žmogaus balansas bei koordinacija.
Akys gali judėti iš kairės į dešinę, iš viršaus į apačią ar ratu. Dėl nistagmo akys negali ilgą laiką žiūrėti į vieną objektą. Žmonės turintys šį sutrikimą dažnai galvą laiko pakreipę neįprastomis kryptimis tam, kad kompensuotų suprastėjusią regą.
Įprastai, nistagmas yra akių ar kitos ligos simptomas, tačiau tiksli jo atsiradimo priežastis kol kas dar nėra aiški. Yra keletas skirtingų nistagmo formų:
Nors tiksli priežastis nėra žinoma, labiausiai tikėtina, jog nistagmą sukelia įgimtas ar ankstyvoje vaikystėje atsiradęs neurologinis sutrikimas. Įgimtas nistagmas, kuris pasireiškia tik vėlesniame amžiuje, gali būti kitos ligos ar sutrikimo simptomas. Pavyzdžiui insulto, išsetinės sklerozės ar traumos pasėkmė.
Kitos nistagmo priežastys gali būti:
Nistagmą gali diagnozuoti tik akių gydytojas, atlikęs išsamų akių tyrimą. Norint nustatyti nistagmą, tiriamas akių judėjimas. Gydytojas gali tirti:
Kadangi nistagmas dažnu atveju būna kito sveikatos sutrikimo pasėkmė, akių gydytojas gali nurodyti kreiptis į jūsų šeimos gydytoją ar kitą specialistą tolesniems tyrimams.
Nors akiniai ar kontaktiniai lęšiai nistagmo negydo, dažnu atveju jie pagerina patį regėjimą. Padidintas šriftas, padidinamieji stiklai bei ryškus apšvietimas taip pat gali padėti geriau matyti.
Kai kurie nistagmo tipai pagerėja patys dar vaikystėje. Retais atvejais, atliekama operacija, kurios metu pakeičiama akies raumens, atsakingo už judėjimą, pozicija. Nors ši operacija nistagmo neišgydo, ji sumažina poreikį nuolat palenkti ar pakreipti galvą.